ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: اطلاعات عمومی  گروه:معماری

معماری نوین با کامپوزیت پلیمری ETFE

پیش از این، معماران تنها می توانستند تصوری از ایده های خلاق و بناهای شگفت انگیز خود داشته باشند، در حالی که امکان ساختن چنین پروژه هایی وجود نداشت. اما امروزه ساخت پهنه ای شناور از حباب های شیشه ای یا استادیوم ورزشی بافته شده از تیرهای فولادی و یا حتی پوشش شفاف چادر مانندی بر روی هزاران متر مربع زمین- که فقط می توانست در تصور آدمی شکل بگیرد- عملی شده است. هر چند عموم مردم، ساخت چنین بناهایی را حاصل ابتکار و خلاقیت معماران و مهندسان می دانند، اما حقیقیت این است که برپایی چنین سازه هایی بیش از هر چیز، مدیون ویژگی های منحصر به فرد کامپوزیتی است که به طور مخفف ETFE نام دارد.

ETFE (Ethylene Tetrafluoroethylene) پلیمر پایه فلوئوروکربن بسیار با دوام و با قابلیت های بسیار بالایی است که از آن به عنوان مصالح ساختمانی کاربردی در آینده نام برده می شود. این پلیمر شگفت انگیز یک پلاستیک شفاف تفلونی است که جایگزین شیشه و پلاستیک های معمولی در بسیاری از ساختمان ها می شود. هر چند این مصالح با کارهای معماری شگفت انگیز به جهانیان معرفی شده است؛ اما در حقیقت تاریخچه اختراع آن به دهه 70 میلادی بر می گردد که نخستین بار در صنایع هوا نوردی به کار رفت. ETFE از حدود 15 سال پیش، مورد توجه معماران قرار گرفت و اکنون بسیاری از بناها در کشورهای سرتاسر جهان با استفاده از آن ساخته می شود. ETFE در مقایسه با شیشه ، امتیازات فوق العاده ای دارد که از آن جمله می توان به وزن بسیار کم آن اشاره کرد ،به گونه ای که با دارا بودن یک درصد وزن، هم نور بیشتری را از خود عبور می دهد و عایق بهتری محسوب می شود. هزینه نصب آن، بین 24 تا 70 درصد صرفه اقتصادی دارد. از سایر ویژگی های آن می توان به حالت ارتجاعی آن اشاره کرد که می تواند تا 400 برابر وزن خود را تحمل کند. این مصالح به خاطر سطوح کربنی لغزنده خود، به صورت خودکار ، گرد و غبار و چرک و لکه را پاک می کند، همچنین طول عمر بالایی دارد و از قابلیت بازیافت برخوردار است.

نمونه ای از کاربردهای ETFE در جهان معماری:

پروژه Eden  در انگلستان

این پروژه، عظیم ترین بنای ساخته شده با استفاده از ETFE است. این بنا گلخانه بزرگی با گنبدهای ژئودزیک است که قابلیت پرورش انواع گونه های گیاهی بومی اقلیم های مختلف سرتاسر جهان (از اقلیم مدیترانه ای گرفته تا جنگل های پر باران استوایی) را داراست. اما نکته مهم این است که تمام این ویژگیها مدیون قابلیت مهم ETFE نظیر انعطاف پذیری، سبکی، دوام و ... است که معمار پروژه، "نیکلاس گریمشاو" را در طراحی و اجرای آن یاری کرده است.

مرکز تفریحی Khan Shatyry در قزاقستان

سازه این بنا به یک چادر غول پیکر بر فراز یک کوهستان شباهت دارد. در حقیقت، ETFE نقش یک ستاره را در ساخت این بنا بازی می کند و غشای عظیم خارجی آن را تشکیل می دهد.

استادیوم Alianz-Arena  در آلمان

لقب (قایق بادی) این استادیوم، ریشه در شکل منحصر به فرد و نیز 2800 پانل پف کرده ETFE دارد که نمای خارجی آن را پوشانده است. پوسته استادیوم آلیلنز نیز، مانند استادیوم باسل، شب هنگام روشن می شود و بسته به تیم میزبان، به رنگ های قرمز، آبی یا سفید در می آید.
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :