ارسال شده توسط:تحریریه Kgroup بخش: معماری  گروه:گوناگون

دیوار کاذب

دیوار کاذب

یکی دیگر از المان های پرکاربرد در صنعت ساختمان دیوار کاذب میباشددیوار کاذب انواع مختلفی دارد که در زیر به آن اشاره شده است:دیوار کاذب پارتیشن ( جدا کننده ) ، دیوار کاذب پوششی ( لاینینگ )،دیوار کاذب آکوستیک ( با عایق های پشم سنگ و پلی استایرن ) ،دیوار کاذب دکوراتیو

جنس آن ها نیز میتواند از شیشه ،چوب ،… باشد.

دیوار کاذب پارتیشن

در این نوع پارتیشن و دیوارها می توان به جای MDF از پلی وود ، پی وی سی ، گلازول و سایر انواع پوشش ها استفاده نمود.

دیوار کاذب پارتیشن،دیوارهای غیر باربری هستند که برای تقسیم فضاهای داخلی ساختمان استفاده می شوند. این ساختار شامل قابهای فولادی سبک ساخته شده با مقاطع U و C بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه، به وسیله پیچ مخصوص بر روی آنها نصب می شوند. درزهای میان این صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده، به نحوی که در انتهای کار، سطحی یکپارچه و بدون درز که قابلیت رنگ آمیزی و کاشی کاری یا هرنوع پوشش نهایی دیگری خواهد داشت، حاصل می گردد. کاربرد این نوع دیوار در دیوارهای داخلی ساختمان و پارتیشن بندی فضاهای داخلی و نمایشگاهی است ونتیجه کار بسیار زیبا و دلنشین خواهد بود. داخل دیواره ها می تواند با عایق صوتی و حرارتی پلی استایرین پر شود.

دیوار کاذب پوششی ( لاینینگ )

در دیوار کاذب پوششی بنا به نوع عملکرد می توان از انواع صفحات روکش دار گچی استفاده کرد. این صفحات بر روی پروفیل های سبکی با مقطع C و L نصب می شود. و عایق های صوتی و حرارتی و همچنین شریان های تأسیساتی را در خود جای میدهند.این ساختار بر روی دیوارهایی با شرایط متفاوت قابل اجرا است و در حالت عادی نیازی به آماده سازی سطح زیرین نمی باشد ولی در ساختمان هایی با معیارهای فنی بالا جهت افزایش کیفیت اجرا بهتر است سطح دیوار اصلی از اثرات عوامل مضر نظیر کپک، چربی و روغن پاک شود.

درز این صفحات پس از نصب با بتونه و نوار درزگیر کناف درزگیری شده و در صورت نیاز به سطح تمام شده بسیار صاف بهتر است ۲ تا ۵ میلیمتر پوشش های مخصوص کناف بر روی این صفحات اجرا شود.

محدودیت ها:

درشرایط محیطی زیر استفاده از صفحات روکش دار گچی توصیه نمی گردد:
دمای بیش از ۵۰ درجه سانتی گراد که باعث تغییر حات و نقصان در عملکرد صفحات می شود.
رطوبت مداوم بیش از ۶۰%، ۹۵% برای صفحات نوع MR

مراحل نصب:

۱٫نصب نبش سقف

۲٫تعیین موقعیت نبشی با توجه به نبش سقف به وسیله تراز

۳٫نصب قطعات سازه‏ ای اتصال به دیوار

نصب قطعات سازه‏ ای اتصال به دیوار

۴٫اتصال سازه F47 به قطعه اتصال دیوار بوسیله پیچ اتصال سازه کناف

اتصال سازه F47

۵٫خم کردن بخش های بیرون زده از سازه اتصال به دیوار به سمت داخل

دیوار

۶٫نصب صفحات روکش دار گچی بر روی زیر سازی فلزی

دیوار کاذب آکوستیک

این نوع دیوار عایق صدا و حرارات میباشد.

دیوار کاذب دکوراتیو

همانطور که میدانید در ساختمان سازی سنتی از آجر، سیمان، گچ و خاک  و گچ سفید برای ساخت یک دیوار ساده استفاده میشود. معایب این روش وزن بسیار زیاد سازه است همچنین در صورت وقوع زلزله اینگونه دیوارها در مقابل  لرزش ها فوق العاده ضعیف بوده و بعد از ترک خوردن به صورت اوار خراب میشود و باعث صدمه به ساکنین میشود.همچنین اینگونه دیوار ها فضای بسیار زیادی را اشغال میکند و هیچ گونه انعطافی برای طراحی از نظر زیبایی ندارد.

ولی استفاده از دیوار های کاذب دکوراتیو با وزن بسیار سبک تر برای ساختمان از نظر مقاومت در برابر زلزله و عدم صدمه به ساکنین در صورت خراب شدن به دلیل وزن سبک برتری چشم گیری نسبت به دیگر روش های دیوار کشی دارد.همچنین با عایق بودن بسیار بالا مانع از ورود و خروج گرما و یا صدامیشود.همچنین دیوار های کاذب دکوراتیو با داشتن فضای خالی جهت عبور تاسیسات ساختمانی ایده ال میباشد.

 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :