ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: معماری  گروه:گوناگون

زیباترین کتابخانه های جهان

زیباترین کتابخانه های جهان

این کتابخانه‌ها مخاطبان را برای خواندن کتاب و ماندن در کتابخانه ترغیب و آنها را جذب محیطی کاملا مناسب برای مطالعه می‌کند، ضمن اینکه در بیشتر این کتابخانه‌ها که کتابخانه‌های ملی کشورها هستند، نمادی از فرهنگ، هنر و تمدن آن کشور و مردم دیده می‌شود و با روحیات آن قوم سازگار است.


کتابخانه اَدمونت در اتریش:

 

 

کتابخانه جورج پی بادی در مریلند امریکا:

این کتابخانه توسط فرد نیکوکاری به نام جورج پی بادی پایه گذاری شده است. او این کتابخانه را به عنوان یک هدیه، برای شهروندان بالتیمور به علت مهربانی و مهمان نوازی آنها ساخته است. کتابخانه پی بادی به خاطر درونی اش که یک اطاق‌ میانی بلند‌ دارد، شناخته شده است. پنج بالکن موج دار آهنی به حاشیه پر از کتاب متصل شده است و سقف نورگیر، کتابخانه را با نور طبیعی پوشش می دهد.

 


کتابخانه سلطنتی کپنهاگ در دانمارک:

این بنا که نام دیگر آن “الماس سیاه” است در سال ۱۹۹۹ به عنوان توسعه دهنده کتابخانه ملی دانمارک تکمیل شد. این کتابخانه مدرن و جدید، نام خود را از گرانیت سیاه صیقلی با زوایای نامنظم گرفته است. درونی کتابخانه، توسط یک دهلیز که در آن تنها از شیشه استفاده شده، ساخته شده است. این دهلیز شیشه ای باعث می شود، فضای داخلی ساختمان فضایی باور نکردنی شود که پر از نور و بازتاب حرکت آب است و یک محیط خواندنِ زرق و برق دار و پر نور را بوجود می آورد.

 

 


کتابخانه دانشگاه هنر ماساهینو در توکیو ژاپن:

معمار ژاپنی، سو فوجیموتو، کتابخانه ای طراحی کرده که تنها از قفسه های کتاب و قسمت خارجی شیشه ای ساخته شده و می تواند به عنوان ساده ترین کتابخانه مدرن در جهان شناخته شود. دیوار های بلند۲۰ فوتی، از قفسه های کتاب ساخته شده است و این قفسه ها تنها در مناطقی پل مانند که برای مطالعه در نظر گرفته شده، قطع شده است

 

 

کتابخانه شهر اشتوتگارت در آلمان:

این کتابخانه نه طبقه و مکعب شکل، طراحی اش را از آن پانتئون روم باستان الهام گرفته است. هدف کتابخانه ایجاد یک زنجیره از قسمت های داخلی در بنا بوده، به طوری که تمام بنا در لباسی خالص به رنگ سفید، نقاشی شده است. در این ساختمان، رنگ ها تنها از خود کتاب ها می آیند.

 

کتابخانه لی‌یوان در پکن چین:

این بنا در یک روستای کوچک خارج از پکن واقع شده است. این کتابخانه یک طبقه، به محیط جنگلی اطراف خودش متعلق بوده، از تیرهای چوبی ساخته شده و قسمت بیرونی آن از میله های در هم فرو رفته، پوشیده شده است. نور کتابخانه از شکاف های میان ترکه های چوب می آید. این ساختمان ممکن است تحت پوشش هیزم با قابلیت اشتعال بالا باشد، اما یک سیستم خنک کننده یکپارچه بسیار پیشرفته دارد، که بوسیله آن هوای سردی حاصل از دریاچه ای که بر روی آن نشسته است، درون کتابخانه می دمد.

 

 

کتابخانه کالج ترینیتی دوبلین در ایرلند:

کتابخانه دانشگاه ترینیتی به علت اتاق بلندش مشهور بوده و بزرگترین مجموعه کتاب در ایرلند است. اتاق اصلی طولی بیشتر از ۲۰۰ فوت دارد و با سنگ مرمر و چوب تیره پوشیده شده است.

 


کتابخانه ی نیوهیون در ایالات متحده آمریکا:

 کتابها و دست نوشته های کمیاب Beineck ، آرشیو ادبی کتابخانه ی دانشگاه Yale است و در جهان بزرگترین ساختمانی است که به حفظ کتاب ها و اسناد نادر اختصاص داده شده است. کل قفسه ی کتابها بشکل یک ستون عظیم در مرکز کتابخانه در معرض دید همه قرار گرفته است.
ساختمان این کتابخانه به دلیل استفاده از سنگ مرمرهای شگفت انگیز Vermont، گرانیت و برنز، شکلی نمادین دارد و نمای خارجی اش، بصورت کاملا یکدست به نظر می رسد. در این کتابخانه برای نمایش کتابها و اسناد نادر از شیشه های “windows” استفاده شده است که نور را به اندازه ی کافی فیلتر می کند، به طوری که می توان بدون آسیب، این اسناد گرانبها را به نمایش گذاشت.انجیل گوتنبرگ (Gutenberg Bible) اولین انجیلی که با حروف چاپی و ماشین چاپ، چاپ گردید نیز جزو آثار گرانبهای کلکسیون گسترده ی اسناد و کتابهای کتابخانه ی  Beineck  است.

 


کتابخانه دانشگاه آبردین انگلستان:

 


کتابخانه و مرکز فرهنگی ونسلا در نروژ:

 


کتابخانه سینت-ژنویو در پاریس فرانسه:
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :