ارسال شده توسط:تینا ولی پور بخش: معماری  گروه:گوناگون

پروژه های عکاسی:نمایش تقارن در دنیای معماری

"درک بیکر" (Dirk Bakker)، عکاس هلندی ساکن آمستردام است که در فضای مجازی بیشتر به نام "@macenzo" شناخته می‌شود. او به ویژه در ثبت تصاویری تماشایی و تحسین برانگیز از الگوهای متقارن در دنیای معماری شهره است. 

این عکاس خوش قریحه به پشتوانه‌ی سال‌ها فعالیت در عرصه‌ی طراحی گرافیک و نیز علاقه‌ی وافر به خطوط، اشکال و الگوها که بی‌تردید تأثیری عمیق بر او و کارش داشته‌اند، خالق آثاری تماشایی شده که شاید بیش‌تر به کارهای گرافیکی هنری شباهت دارند. با نگاهی به گالری تصاویر او در صفحه اینستاگرامش، شاید در نگاه اول این تصور در ذهن بیننده شکل بگیرد که این عکس‌ها بهتر از آن چیزی هستند که واقعی باشند. اما در واقع بکر آنها را با صرف وقت و چاشنی ذوق و علاقه به ثبت رسانده است.

او می‌گوید که هیچ راز و رمزی در کار نیست. فقط او عکس را تا حدی ویرایش می‌کند که نتیجه‌ی دلخواه و رضایت بخش حاصل شود. ویرایش و دستکاری تصاویر تا زمانی که محصول نهایی از نظر توازن، جلوه و تأثیرگذاری به حد مطلوب نرسیده باشد، ادامه خواهد یافت. او از این کار لذت می‌برد، از دگرگون کردن تصویر خام اولیه و ساخت چیزی باشکوه‌تر، که قدرت تکرار و تقارن را بهتر نمایان کرده و آن را به رخ می‌کشد. از نظر بکر، در نهایت همه چیز در بازی با المان‌ها و عناصر گرافیکی خلاصه می‌شود.

بیننده به تماشای محصول نهایی می‌اندیشد، ولی در پس این تصویر دنیایی از بردباری، صبر و حوصله فراوان نهفته است. عکاس اشاره می‌کند که گاهی برای پیدا کردن سوژه‌ی مناسب و دلخواهش، زمان زیادی صرف کرده است، گاهی تصویر مورد نظرش در همان اولین تلاش به ثبت رسیده و گاهی برای رسیدن به چیزی که در ذهنش داشته، بارها و بارها از یک سوژه عکسبرداری کرده است. اینکه هنگام تصویر برداری به سوژه نزدیک شده یا از آن فاصله بگیرد هم از دیگر چالش‌های او بوده، چرا که این مسئله در نهایت نتیجه‌ی نهایی را تحت تأثیر قرار می‌داده است.

در نهایت اگر چه بخشی از آثار او به شهر زادگاهش آمستردام اختصاص یافته، اما او در خلال سفر به بسیاری دیگر از شهرها نیز به ثبت آثار دیدنی‌اش ادامه داده است.

منبع:Zoomit.ir
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :