ارسال شده توسط:تینا ولی پور بخش: معماری  گروه:گوناگون

مرکز تفریحی خان شاطر

شهر آستانه پایتخت قزاقستان در شرق این کشور و در منطقه ای با آب و هوای نامساعد ساخته شده است. مرکز سرگرمی و تفریحی خان شاطر این شهر به عنوان محلی برای برگزاری مجموعه ای از فعالیت های شهری در مکانی آرام و در تمام طول سال است. سازه کابلی این مجموعه با پوشش چادری در انتهای محور شمالی شهر جدید واقع شده و با ارتفاع ۱۵۰ متری پایه خود بلندترین ساختمان در شهر استانه است. این سازه از تمام نقاط شهر و حتی فراتر از ان قابل رویت است.

پلان آن بیضی شکل و ۱۰۰۰۰۰ متر مربع مساحت دارد. طبقات ان به شکل مواج طراحی شده و یک پارک ابی در بالاترین تراس آن طراحی شده است. گنبد خان شاطر دارای فضاها و امکانات سرگرمی و تفریحی گوناگون از قبیل خرده فروشی ها، کافه و رستوران ها، سینماها و فضاهای انعطاف پذیر است که می توانند برنامه های متنوع و نمایشگاه های گوناگون را در خود جای دهند.

سرپناه سه لایه گنبد شاطر محیط زیر را از اب و هوای بد و دمای ۳ درجه تابستان های استانه محفوظ می دارد و اجازه می دهد تا نور خورشید به محیط محصور زیر خود وارد شود. در فصل زمستان چالش مهم و اساسی برای طراح جلوگیری از تشکیل یخ و کنترل دما و هدایت جریان هوای گرم در فضای داخل است تا فضای زیر گنبد دمایی یکسان داشته باشد.

فاستر برای ایجاد سایه و استفاده از انرژی خورشیدی در فضای زیر گنبد پوشش خارجی ترین سطح سقف را با ورقه های الومینیومی مشبک طراحی و اجرا کرده است. مزیت اصلی طرح مرکز تفریحی خان شاطر جذابیت فرم و چشمگیر بودن ویژگی های بصری طرح می باشد که لازمه موقعیت یک مرکز تفریحی و رفاهی است.اما مهم ترین نقطه شعف این طرح عدم ارتباط و هماهنگی طرح با شرایط فرهنگی و اجتماعی و تاریخی کشور قزاقستان وشهر استانه می باشد. چنانچه سازه کابلی و پوشش های چادری فضای اصلی با عناصری از معماری شهر استانه در منطقه آسیای میانه تلفیق می گردید. تعلق طرح به زمینه ی آن به نحو مطلوبی تامین می شد.

منبع:memarfa.com
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :