ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: اطلاعات عمومی  گروه:معماری

شهرهای در حرکت - پاویون غذاخوری پیش ساخته «وُلو» از زاها حدید

زاها حدید پاویون غذاخوری پیش ساخته خود را در نمایشگاه میامی عرضه کرده، و برای اولین بار یک طرح از مجموعه پیش ساخته به صورت محدود ارایه شده است. پروژه ی «دگرگونی» از طرح بیش از ۳۰ معمار، هنرمند و طراح معاصر در دنیا تشکیل شده و رابی آنتونیو (طراح و توسعه بخش شهری) از آن حمایت می کند تا فضاهای زندگی را شکل دهند که بر مبنای تکنولوژی و مقرون به صرفه خلق شده است.

سهم زاها حدید از این مجموعه، پاویون غذاخوری «وُلو» بوده که با پاتریک شوماخر طراحی کرده است. ساختار طرح شده فرمی جسورانه دارد که به ترکیبی از طراحی، مهندسی نورپردازی و ساخت دقیق می پردازد. روند طراحی در راستای محصولی منطقی و هندسی ادامه یافته و این مبلمان سفارشی را با درونمایه ای از تغییر لایه های زمین شناسی بر اثر تنش و کرنش ها شکل بخشیده است.

این پاویون با مؤلفه های توسعه دهنده خود در فرآیند دیجیتالی پیشرفته ای طرح شده که بسیاری از آنها خطوط منحنی بوده است. کامپیوترها برای تلفیق محدودیت های ساخت و خلاقیت طراحی برنامه ریزی خلاقانه ای دارند، و مهندسی را قادر به تولید روندی تکرارشونده در فرم بخشی می سازند. در نتیجه برای گسترش طرح اجازه می دهند تا فرم های پیچیده و بیانگرا را با خم کردن ورق های متریال پدید بیایند.

با چرخش مجموعه ای از نوارهای سازه ای و عبورشان از بالای سر پاویون، الگوی این طرح هدایت می شود. تحلیل هندسه وزن و بار نشان می دهد توپولوژی دیجیتالی پاویون، متریال های غیرضروری را حذف کرده و راهکار سبک تری از نظر سازه ای ایجاد کرده است؛ منطق سازه ای ارگانیک که اهداف مشابه و موجود در طبیعت را بازتولید کرده است.  

سایر اطلاعات:

عملکرد: ۶ الی ۱۰ نفره

ابعاد: طول=۶ متر، عرض=۴.۶ متر، ارتفاع=۳.۲ متر

مساحت: ۲۰ مترمربع

 

 

پاویون غذاخوری

هسته ی طبیعی طرح تا سطوح دیگر گسترده شده اند

فرم های پیچیده و بیانگری که با خمش صفحات صاف تولید شده اند
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :