ارسال شده توسط:تینا ولی پور بخش: معماری  گروه:گوناگون

خانه بزرگمهر(رتبه اول جایزه معمار 94)

خانه بزرگمهر یک واحد مسکونی در سه طبقه است که برای سکونت اعضای یک خانواده در مشهد ساخته شده. در این منطقه بیشتر قطعات مسکونی ۲۵۰ متری با ساختمانهای ویلایی یک یا دوطبقه قدیمی بوده که به تدریج تخریب شده و  جای خود را به  آپارتمان های چند طبقه داده است که حیاطهایشان روز به روز کوچک تر می شود. در واقع به دلیل منافع مالی اولویت سازندگان از کیفیت فضایی به کمیت ومتراژبیشتر ساختمان تغییر کرده است.

معمار پروژه سعی کرده است که با ارائه راهکارهایی فضاهایی با کیفیت فضایی مطلوب و برخوردار از نور ومنظر مناسب خلق نماید. وی با قرار دادن یک وید مرکزی و بازنگری حیاط اصلی خانه ارتباط بین درون و بیرون را تقویت کرده است.حیاط واقع در سمت شمال و در فرورفتگیهای  ایجاد شده در نمای شمالی،علاوه بر ایفای نقش فیلتر واتصال بصری فضاهای پیرامونش به ایجاد منظر سبز کنترل شده و دلخواه در مجاورت این فضاها کمک زیادی کرده است.

وید مرکزی که در درون بنا تعبیه شده ضمن انسجام بخشی به کل واحد نور را به عمق فضا کشانده و فضایی برای ایجاد منظر سبز داخلی و نگهداری از گیاهان فراهم کرده است.همچنین با توجه به اقلیم شهر مشهد که از اختلاف دمای قابل توجه روز و شب برخوردار بوده و جریان باد در اکثر ساعات و فصول وجود دارد، به تهویه ی طبیعی بنا نیز کمک شایانی کرده است.

منبع:archreport.ir
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :