ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: اطلاعات عمومی  گروه:معماری

چرا دکوراسیون و طراحی داخلی منزل اهمیت دارد؟

اغلب افراد دو سوم از عمر خود را در محیط خانه می گذرانند، که معمولا پس از فعالیت روزانه برای گذراندن اوقات خوش در کنار خانواده و استراحت به منزل باز می گردند، پس آرامش این مکان اهمیت زیادی دارد و می تواند روی روابط ما با افراد و خلق و خوی ما تاثیر گذارد. با توجه به رشد روز افزون جمعیت و کوچک شدن خانه ها، ترفندهای طراحی داخلی برای بزرگ و دلباز شدن خانه ها، در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است.علاوه بر خانه، طراحی محل کار نیز برای گذراندن ساعاتی بدون استرس و خستگی، حائز اهمیت است.

به گزارش سبک زندگی خبرگزاری دانا(دانا خبر)، طراح های داخلی با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی، وضعیت آب و هوا، نوع بافت منطقه، نوع فعالیت و شغل افراد ساکن، هدف از طراحی، رفع نیازهای افراد، تعداد، سن، جنسیت، وزن و خلق و خوی افراد و فاکتورهای گوناگون دیگری، در جهت رفاه افراد ساکن در محل مورد نظر اقدام به طراحی می کنند.

استفاده از مصالح مخصوص هر منطقه در طراحی، ایجاد هماهنگی خواهد کرد. بطور مثال استفاده از چوب در مناطق معتدل و جنگلی مانند شمال ایران، به دلیل داشتن تعادل با طبیعت، رایج است و به مصالح غیر طبیعی مانند mdf و لمینت، ارجحیت دارد. در مناطق گرم و خشک، استفاده از شیشه و سنگ توصیه می شود.

طراحی داخلی مناطق روستایی با شهری متفاوت است و همچنین طراحی داخلی خانه های نورگیر با شمالی. در نظر گرفتن تفاوت طراحی فضا برای فرد جوان با مسن نیز، همانند طراحی فضا برای دو جنس متفاوت، مهم است.

یک طراحی اصولی و دقیق می تواند بسیاری از نیاز های افراد را رفع کند. بطور مثال در یک اتاق خواب با طراحی اصولی می توان علاوه بر داشتن خوابی عمیق و راحت در شب، صبح بدون خواب آلودگی برخاست و همچنین از همان اتاق بعنوان اتاق کار نیز استفاده کرد.

طراحی صحیح اتاق کودکان می تواند روی رشد و بالندگی و میزان یادگیری کودک تاثیر گذارد. طراحی اتاق کودکان بسیار حساس است و باید با توجه به روحیات و جنسیت کودک طراحی شود.امروزه با پیشرفت در علم طراحی داخلی، از طراحی اتاق کودک،

برای رفع مشکلات استفاده می کنند.به طور مثال طراحی برای کودکان بیش فعال، یا طراحی اتاق برای کودکان کم تمرکز و غیرو که با در نظر گرفتن چیدمان و رنگ آمیزی مناسب، براحتی قابل اجراست.

دکوراسیون اتاق نشیمن می تواند به ایجاد روابط صمیمی بین افراد خانواده کمک کند.

آشپزخانه از قسمت های مهم خانه محسوب می شود که با یک طراحی مناسب می تواند اشتها و وزن افراد خانواده را تنظیم کند.

داشتن شرایط لازم برای رعایت بهداشت، نظافت آسان، فضای لازم برای پخت و پز سریع و ایمنی، از نکاتی است که باید در طراحی آشپزخانه به آن توجه شود.

مهمترین نکته در زیبایی وجلوه هر مکان تمیز و مرتب بودن آن است. زیبایی بهترین بناها و طراحی ها، بدون داشتن نظم، نادیده گرفته می شوند. برای برقراری نظم و جلوگیری از شلوغی، ایجاد فضاهایی برای نگهداری وسایل اضافی و خورده ریزها بسیار کارایی دارد که طراحی این فضاهای ذخیره سازی، با ابتکار و خلاقیت خاصی توسط دکوراتورها صورت می گیرد مانند وسایل با کاربرد چند منظوره یا فضاهای مخفی، مثل نیمکت یا زیر پایی، که قسمت نشیمن آن جدا شده و فضای داخل آن مورد استفاده قرار می گیرد.

تعادل و تناسب از نکات دیگری است که در طراحی هر فضا باید رعایت شود. قرار دادن تمام وسایل در یک سمت و خالی ماندن سایر فضا باعث عدم تعادل ایجاد می کند.همچنین قرار دادن یک کاناپه بزرگ در فضایی کوچک یا بلعکس، تناسب محیط را بر هم می زند.

نور پردازی و رنگ آمیزی در کنار هم، سبب خلق فضایی با طراحی بخصوص می شوند و دو رکن اصلی در طراحی هر فضایی محسوب می شوند. داشتن اطلاعات راجع به رنگ ها و استفاده مناسب از رنگ های گوناگون، نه تنها ایجاد دلزدگی و خستگی در طولانی مدت نمی کند بلکه نشاط و شادابی در افراد خانه، و خستگی ناپذیری در محیط کار ایجاد می کند.

دکوراسیون و طراحی داخلی خانه و محل کار براحتی می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند و به بهبود روحیه افراد کمک کند.
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :