ارسال شده توسط:ناهید علی پور بخش: اطلاعات عمومی  گروه:معماری

حلول معماری سنتی و دلنشین در ساختمان قدیم شهرداری خوی

ساختمان قدیم شهرداری خوی با معماری کم نظیر، دلنشین و سنتی یکی از اماکن تاریخی و دیدنی این شهر است که همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، ساختمان قدیم شهرداری خوی مابین خیابان های شریعتی و صمدزاده و در سمت شمالی حیاط مسجد سیدالشهدا(ع) واقع شده است.

تاریخ احداث ساختمان، بنابر نوشته کتیبه ای که بر سر در ورودی شرقی از خیابان نصب شده است مربوط به سال1312 شمسی است.

شهرداری خوی در سال 1307 شمسی  به دست استاد علی اکبر توانا (معمار مشهور خویی) در محل ساختمان قدیم شهرداری تاسیس شد.

 

این بنا در فهرست آثار تاریخی به شماره  2393 به ثبت رسیده است.

به گفته کارشناسان میراث فرهنگی، نقوش گیاهی و طرح های نزئینی غربی و یونانی و رومی که در ساختمان به کار رفته است، مربوط به اواخر دورة قاجاریه است.

بنای این ساختمان از دو نوع ستون، که تأثیر گرفته از ستون های مربوط به رومیان و دورة هندسی یونان باستان  است.

پوشش بنای بام ساختمان شهرداری، از دو نوع پوشش استفاده شده است. یکی به صورت پوشش مسطح شیب دار (خرک پوش به روش خرپای غربی) و دیگری به نحوه گنبددار، که نیمه طولی غربی پشت بام به روش پوشش شیروانی است و نیز در دو جهت شمال شرقی و جنوب شرقی در نیمة طولی شرقی پشت بام دو گنبد که قوس آنها نزدیک به قوس هلوچین یا بیزکُند است و خیزی نزدیک به دایره دارد، استفاده شده است که احتمالاً از ورق گالوانیزه پوشیده شده اند.

 

دیگر برجستگی های این بنا، نقوش تزیینی بکار رفته در آن است، نقشی که در بلندترین قسمت سر در ورودی شرقی بنا قرار گرفته یک شاخه گل دسته بندی شده با نقش پیچک به صورت قرینه سازی انعکاس است.

چون این بنا در گذشته جزو ساختمان های حکومتی شمرده می شده و از دوران باستان نیز شیران نگهبانان نمادین قصرها و آرامگاه ها بودند و تصور می رفت درنده خویی آنها موجب دور کردن تأثیرات زیان آور می شد، به همین خاطر از این نوع نقوش حیوانی در ساختمان های سلطنتی و حکومتی در دوره های مختلف استفاده می کردند.

در دو طرف نقش سرشیر مورد استفاده قرار گرفته شده است.

در بالای پنجره داخل قوس نماهای ساختمان، از گل، برگ و غنچه، انواع ساقه گل ها و انگور با نقوش ختایی و چند مورد اسلیمی و خورشید مورد استفاده قرار گرفته است و تمام نقوش گچبری که در ساختمان بکار رفته اند به شیوه گچبری برهشته کار شده اند.

 

این مکان تاریخی و تفریحی از اماکنی محسوب می شود که گردشگران زیادی را همراه با دیگر اماکن تاریخی خوی برای دیدن به خود جذب می کند.
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :