ارسال شده توسط:ناهید علی پور بخش: اطلاعات عمومی  گروه:معماری

اتاق معلق

اين خانه ي مجزا، كه توسط دفتر معماري نِم طراحي و اجرا گشته، در منطقه جنتيلي در نزديكي پاريس، در ميان خانه هاي پي در پي خيابان ريموند لفوره واقع شده است. فاصله ي بوجود آمده تا ساختمان مجاور، چشم اندازي بي بديل از دره ي بيوِر و برج هاي آن را به وسيله ي فريم بندي نماي مقابل خانه، بوجود آورده و اين منظره ي روستايي پراكنده اما آرام را قاب بندي نموده است.

فاصله ي ميان دو خانه، شكستي در يكنواختي اين چشم انداز شهري بوجود آورده و موجب تاثير شگفت آوري در نماي شهري در اين خيابان مرتفع گشته است؛ در حاليكه نماي آن همچون روباني كشيده شده از نماي خانه ي مجاور، به نظر مي رسد.

معماري اين همسايگي تا حدودي متفاوت مي باشد و از خانه ها و ساختمان هايي تشكيل شده است كه هر چند كم اما به يكديگر شبيه مي باشند. ساختمان نخست، بسيار باريك با دو طبقه مي باشد و يك اتاق زيرشيرواني خالي از سكنه دارد. در ساختمان سمت چپ كه تفاوت هايي دارد، درست در جايي كه لچكي ساختمان تمام مي شود، ديوار باربري قرار دارد. درب باغ با فاصله سه متر از ديوارها، فضاي مناسبي را در ورودي بوجود آورده است.

با توجه به ويژگي هاي سايت پروژه، ايده ي كابين معلق در پاسخ به نياز فضايي فوق العاده بزرگ و تمايل كارفرما به حفظ پاركينگ خودرو و استفاده از يك سرپناه براي آن، بوجود آمده است. به عنوان يك ساختار منفك، اين فضاي الحاقي با استفاده از ستون هاي پنهاني به شيرواني خانه متصل و ثابت شده است.

گسترش نماي فلزي به نوعي انتزاع و شفافيت را نشان مي دهد؛ اين پنجره تنها در شب و زماني كه نور به بيرون مي تابد، مشخص مي گردد. پنجره ي بزرگ نماي پشت، به بهترين شكل ممكن، چشم انداز دره را قاب بندي مي نمايد.

اين قسمت الحاقي در دو سطح ساخته شده است و از طبقه دوم خانه قابل دسترسي مي باشد. سطح اول كه قسمت مطالعه مي باشد توسط سه پله از سطح بالايي كه اتاق خواب مي باشد، جدا گشته است. در نهايت سه پله ي ديگر اين قسمت را به اتاق شيرواني خانه كه بازسازي شده و در اين تغييرات، كف آن نيز پايين برده شده است، متصل مي كند.

 

نمای اصلي پروژه

 

چشم انداز پنجره گسترده ي پروژه به دره

 

فضاي داخلي ؛ اتاق مطالعه

 

فضاي داخلي ؛ اتاق مطالعه

 

فضاي داخلي

 

پلان پروژه

 

نماي سابق خانه

 

نماي كنوني پروژه

 

برش
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :