ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: معماری  گروه:گوناگون

طراحی مهدکودک تووسط مادر معمار

طراحی مهد کودک به عنوان یک مادر و معماری که قرار است فضای رشد فرزند خود را تامین کند، تمام ضوابط اختصاصی به صورت پیش فرض در نظر گرفته می شود. معماری مهدکودک "رشد 123" به واسطه قرار داتن فرزند طراح پروژه از حداکثر دلسوزی طراح بهره برده است. شاید همین ویژگی مزید بر علتی باشد که همه طراحان می بایست پروژه های زیر دست خود را به عنوان فضای اختصاصی خود در نظر بگیرند تا هیچ گونه کاستی در طرحشان وجود نداشته باشد.

طراحی مهدکودک "رشد 123" شامل فضایی است که کاملا به کودکان اختصاص یافته است. برای ساخت هر بخش پروژه تصمیم گرفته شد تا به جای استفاده از تصاویر، از کالبدهای معمارانه و احجام برجسته در سقف، کف و دیوارها بهره ببرند. طبق روانشناسی های جدید فضایی که به صورت یک مکان منحصربه فرد طراحی شده و تمام محیط تراش خورده باشد، واکنش بهتری بر روی ذهن کودکان دارد. بر خلاف این ایده که بزرگسالان فکر می کنند تصاویر کمیک و رنگ آمیزی های شاد برای کودکان مناسب است.

با توجه به محدودیت نما، طراحی داخلی مهدکودک فرصتی مناسب برای کشف استعدادهای ذاتی معمار بود تا محیطی پویا و فعال را برای کودکان بسازد. دفاتر اداری و اتاق جلسه والدین در زیرزمین ساختمان تعبیه شده است. در حالی که کلاس های آموزشی در طبقه دوم قرار گرفته و طبقه اول یک فضای میکس برای حضور والدین و فرزندان به طور همزمان می باشد. پوشش سقف و کف و دیوار با چوب درخت کاج از غیرمتداول ترین متریال های موجود برای یک فضای آموزشی است. اما همانطور که مشخص شده یک محیط چوبی به یک اندازه در ایجاد آرامش و امنیت برای بزرگسالان و کودکان تأثیرگذار می باشد.

طراحی دکوراسیون داخلی مهدکودک و طراحی نورپردازی آن به ساده ترین شکل ممکن صورت گرفته است. طراحی سعی کرده تا عملکرد این دو بخش را در طراحی خود بگنجاند. با وجود اینکه فضای باز برای بازی کودکان وجود ندارد، محیط داخل به واسطه حس گرم و صمیمی خود کاستی های نبود یک حیاط را در داخل جبران نموده است. معماری مهدکودک "رشد 123" یک دنیای دقیق و بدون نقص است که توسط مادری طراح و دلسوز برای فضایی کوچک ارائه شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :