ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: اطلاعات عمومی  گروه:معماری

کتابخانه گایزل : سبک کلاسیک اثر ویلیام پریرا و همکاران

این کتابخانه که در دانشگاه کالیفرنیا (سن دیه گو ) احداث شده یک فرم بیگانه دارد که تداعی کننده فیلمهای علمی تخیلی است.این ساختمان رابطه جالبی با اینده گرایی دارد که این موضوع در طول زندگی حرفه ای ویلیامز را ، دنبال میکرد. این بنا با پایه های بتنی قوی و فضای شیشه ای که در روی آن قرار دارد کتابخانه ای رویایی را جلوه میدهد.طراحی کتابخانه گایزل بصورت قرینه است که وقتی مقابل درب ورودی قرار میگیرین به دو قسمت تقسیم میشود  برای همین از دید معمار ( ویلیام ) شکل کتابخانه گایزل شمایل دنیایی دیگر را میدهد که این کتابخانه تخیل معمار (ویلیام) را نشان میدهد.

ویلیامز پریرا نفوذ فوق العاده در سراسر امریکا در بین سال های 1960 تا 1970 داشته است.در سال 1965 جایزه UCSD را برنده شد بخاطر طراحی چشم نواز و مبتکرانه کتابخانه گایزل. این ساختمان در مرکز هندسی دانشگاه کالیفرنیا ، سن دیه گو واقع در یک تنگه باریک و کوچک احداث شده است که مسلما یکی از املاک برجسته دانشگاه می باشد. به نظر میرسد ویلیام پریرا شخص مناسبی برای طراحی کتابخانه گایزل است چونکه طراحی او یک بیانیه بصری قوی و در خور شایسته دانشگاه کالیفرنیا است.

به منظور توسعه طرح شماتیک برای کتابخانه گایزل ویلیام پریرا ده ها کتابخانه و دانشگاه های اطراف خود را تجزیه و تحلیل کرد که بتواند گردش و ترتیبات را برنامه ریزی کند. استدلال ویلیام در مورد کتابخانه گایزل این است که اشکال آن بنا ارائه توابع خواصی است که ازشمند تر از اثر دیگران است که برای مثال میتوان به نور کافی روز در تمامی نقاط ، توانایی دست رسی راحت به قفسه ها را گفت .

کتابخانه گایزل همانند یک دهکده مخروطی بالای یک سازه بتنی که با ابتکار طراح با زاویه 45 درجه از دهکده شیشه ای مخروطی شکل محافظت میکند ساخته شده است. کتابخانه گایزل از دوطبقه زیر اب و شش طبقه روی همکف درست شده است و در هسته ان دارای اسانسور و شفت میکانیکی است. به منظور جلو گیری از کمانش سازه بیرونی که تحت تنش طبقات بالا است گره های فولادی به پایه های مخالف هم زدند که نیروهای مخرب را خنثی کند.

 

در سطح های بالایی زمین ورق های بزرگ شیشه که پوشیده شده از آلومینیوم آنودایز است باعث بازتاب نور خاصی درون قفسه ها و فضای خواندن می شود. این رنگ شیشه ای که شبیه خاکستری  است  که بسته به اب و هوا به صورت زرد اتشین و رنگ قبلی در میاد و باعث یک ظاهر پویا می شود.

 

 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :