ارسال شده توسط:ناهید علی پور بخش: معماری  گروه:مسکونی

مجموعه مسکونی نمک آبرود - پروژه حلزون

ایجاد محیطی جذاب و در عین حال صمیمی که بتواند به نحوی مقیاس بزرگ مجموعه را در نظر ساکنین خرد و تعریف کند از اهداف اولیه طراحی بوده است.

در این بستر با توجه به معماری گذشته منطقه که با تمهیدات ویژه اقلیمی از حیاط میانی استفاده می گردید، فرم حیاط مرکزی تجربه شد؛ با این هدف که بتواند فضایی مطلوب به وجود آورد و مسائل مربوط به بستر چون نور مناسب، رطوبت زیاد، دیدها، مقیاس فضاها و کج باران های غربی را حل کند.

 

 

برای آن که بتوان نور واحد های مختلف را کنترل کرد و از شدت نور غرب در فضاها کم کرد، این حیاط با شکلی منحنی ایجاد گردید تا سطح نور گیر کمتری در غرب داشته باشد. این مهم با دو هدف انجام شد؛ یکی پرهیز از نور غرب و دیگری جلوگیری از کج باران های غربی که شاخصه اقلیمی این منطقه به شمار می رود.

 

اولین مساله چنین حیاطی حل کردن مسائل اقلیمی است. برای حل کردن این مساله، محل برخورد حجم به وسیله قوس هایی بتنی از زمین بلند شد. این خالی شدن جریان هوا را به راحتی وارد حیاط و از بالا و یا طاق های بتنی دیگرخارج می کند.

ویژگی دیگر این برش حجمی سبک شدن بصری حجم می باشد. به تعبیری برج با لبه هایی شبیه اعضای حلزون به نرمی به سمت ساحل حرکت می کند. به همین نام حلزون برای این فرم انتخاب گردید.

برای ایجاد دید مناسب به دریا و کوه و همچنین رسیدن به تناسبات مناسب در حیاط میانی برشی دیگر در بام مجموعه به وجود آمد. این برش دید مناسبی برای واحد های داخل حیاط به سمت دریا به وجود می آورد. روی بام نیز حیاط هایی با فضای سبز برای واحدهای طبقات فوقانی شکل میگیرد.

 

دسترسی ها:
دسترسی عمودی واحد های مسکونی در سه نقطه مجموعه جانمایی شده است. این سه نقطه بلند ترین نقاط فرم نیز هستند تا بتوانند تا طبقه انتهایی بالا بیایند. ورودی مجموعه از زیر طاق های بتنی می باشد که در پلان طبقه همکف مشخص است.

طاق بلند ضلع جنوب غربی ورودی اصلی مجموعه را تعریف می کند. راهرو ها در این بخش در جداره بیرونی قرار گرفته اند تا در برابر تابش آفتاب غرب و کج باران های غربی از واحد های مسکونی محافظت کنند. دسترسی واحدها در طبقات نیز از راهرویی است که سه دسترسی عمده عمودی را به هم مرتبط می سازد.

 

سازه:
سازه ساختمان ترکیبی از ستون ها و صفحات بتنی است که در طبقه همکف به وسیله طاق های عظیم بتنی بار خود را به سه باکس بتنی منتقل می کنند. به علت تمرکز کل بار ساختمان در سه نقطه محدود تدابیر سازه ای خاص برای فونداسیون چون فونداسیون عمیق و یا شمع زدن ناگزیر می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :