ارسال شده توسط:ناهید علی پور بخش: معماری  گروه:گوناگون

طراحی شگفت انگیز بنای «موسسه اسلوک ریث» کامبوج توسط زاها حدید

زاها حدید از طرح خود برای موسسه اسلوک ریث رونمایی کرد. این ساختمان که قرار است مرکزی برای تحقیق و پژوهش در زمینه جنگ و قتل‌عام باشد در پنوم‌پن، کامبوج احداث خواهد شد. تم اصلی این طرح، ادای احترام به فرهنگ غنی و بازیابی فرهنگ معماری این کشور است.
اولین پروژه موسسه در کامبوج -و اولین سازه تمام چوب آن‌ها- دفتر تشکیلاتی خواهد بود که برای جمع‌آوری، سامان‌دهی و تحلیل اطلاعات دوره خمرهای سرخ شکل گرفته‌ است. این دفتر در همسایگی یک کتاب‌خانه عمومی و دانشکده حقوق دانشگاه سلطنتی حقوق و اقتصاد خوهد بود، زمین این ساختمان از طرف دولت کامبوج در سال 2008 به موسسه اهدا شده است.
طرح به‌دنبال زنده کردن طراحی‌های سنتی و بومی منطقه برای رسیدن به یک بنای یادبود است. مرکز مستندات کامبوج (DC cam) سال 1995 تاسیس شد تا به ثبت وقایع دردناک دوره خمرهای سرخ بپردازد. مرکز مستندات کامبوج، با آرشیوی حاوی بیش از یک میلیون سند، نه تنها تاریخ تلخ کامبوج را ثبت کرده ‌است، بلکه در روند التیام زخم‌های ملت کامبوج از این دوره خونین نیز نقش داشته ‌است.
زاها حدید معتقد بود دیدگاه یوک چانگ (مدیر مرکز مستندات کامبوج) بسیار ستودنی‌ است. صراحت او در بیان مواضعش در مورد طراحی مرکز مستندات که می‌خواست فضایی خوشایند و درعین‌حال امیدبخش باشد، فضایی که دردهای ملت را التیام ببخشد و آن‌ها را با هم آشتی دهد، این رهنمود در فرایند طراحی نقش اصلی داشت. همکاری یوک چانگ و مرکز مستندات کامبوج منجر به تشکیل تیم موفقی از مشاوران کامبوجی و جهانی شد که ایده‌هایشان را برای طراحی اسلوک ریث بیان کردند.

 

 

 

 

 


 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :