ارسال شده توسط:تینا ولی پور بخش: معماری  گروه:گوناگون

برج تراس بیروت – لبنان / معماران Herzog & de Meuron

شهر بیروت در مرکز توسعه خاور میانه قرار دارد و این شهر همیشه نقطه کانونی اتصال فرهنگی و جغرافیایی قاره اروپا به خاور میانه قرار دارد. تاریخ بیروت مملو از تهاجم و غارت و حمله های عثمانی ، فینیقی و روم و … است که در سرتاسر این شهر تاثیر و تاثر های آن به چشم میخورد. ایده و کانسبت معماری پروژه برج تراس بیروت نیز از کانسبت لایه های اریخی این شهر الهام گرفته است.

معماری پروژه برج تراس بیروت بر پایه پنج اصل استوار است : ۱-لایه ها و تراس    ۲-پوشش گیاهی    ۳-ساختار    ۴-نور    ۵-هویت

لایه ها و تراس :

این ساختمان چند لایه ۱۱۹متر ارتفاع دارد و حجم آن به گونه ای طراحی شده است که اولین چیزی که در آن جلب توجه میکند لایه های طبقات و سطح بندی های آن است. این لایه بندی و تراس ها متنوع ترین سایه اندازی و فضا سازی را در بیرون بنا ایجاد کرده است. در قسمتهایی سایه اندازی بسیاز زیاد است و در بخش هایی تراس از سایه ایجاد شده روی آن بزرگتر است.

نور و هویت در معماری برج تراس :

تراس ها و سایه انداز ها در سرتاسر محیط پیرامونی بنا قرار دارد. بیرون زدگی بنا ( سایه انداز ) در برج تراس بیروت در کمترین حالت ۶۰ سانتیمتر بوده و در قسمتهایی این تراس بندی کاملا مشهود و از عرصه بزرگ و فراخی برخوردار است. این استراتژی تراس بندی ، معماری یک ساختمان منفعل را به یک بنای پویا و با کنتراست تبدیل نموده است که در عین حالی که نور در بعضی قسمتهای بنا زیاد بوده و نورگیری کامل انجام میشود در قسمتهایی به خاطر عقب نشستگی های نما و یا تراس های بزرگ قسمت مورد نظر در سایه فرو رفته و باعث تیرگی نما شده است ، که این تیرگی و روشنی چه در نمای پروژه و چه در داخل آن باعث ایجاد کنتراست و در عین حال تنوع جذابی در معماری آن شده است.

ساختار در معماری برج تراس بیروت :

برای متنوع نمایش دادن کل بنا لزومی به استفاده بی رویه از تنوع و ساختار پلان وجود نداشت و این تغییرات و تنوع در معماری و طراحی پلان پروژه با اندکی ذکاوت و هوشمندی محقق شد. طراحی پلان طبقات با ۵ طبقه مدولار پیش بینی شد و این ۵ پلان در کل مجموعه تکرار میشوند ، اما وجه اشتراک و نقطه عطف این پروژه ساختار ارتباطات عمودی آن است. در این پروژه ۵ پلان مدولار حول مرکز پلان که همان ارتباطات عمودی را شامل میشوند در حال چرخش هستند و به این ترتیب در این پروژه که با چهار وجه روبروست ، در هر نما حاصل ۲۰ پلان متعدد قابل مشاهده خواهد بود.

آپارتمان

در این پروژه نگرشی عمیقا مسکونی به یک فضای آپارتمانی صورت پذیرفته است. به این صورت که در طبقاتی پروژه ها ( البته به صورت مدولار ) در حالت دوپلکس طراحی و اجرا شده است. این بدان معناست که نه تنها در این پروژه تراس بندی ها و سطوح در نمای ساختمان و در کلیت حجم قابل مشاهده است ، بلکه در داخل ساختمان و در یک واحد آپارتمانی هم بعضا این سطح بندی و لایه لایه برخورد کردن با پروژه وجود دارد.

منبع:archreport.ir

 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :