ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: اطلاعات عمومی  گروه:معماری

اهمیت ارگونومی در طراحی داخلی

ارگونومی علمی است برای کارایی و اثر بخشی بیشتر، با طراحی مناسب وسایل، تجهیزات، امکانات مورد استفاده محیط زندگی و کار که در واقع شرایط محیطی را برای افراد جامعه مناسب و دلپذیر می‌کند

ارگونومی اهمیت زیادی به نحوه درک و دریافت انسان از محیط پیرامون می‌دهد و ازجمله اهداف آن ایجاد انگیزش، رضایتمندی، خلاقیت و لذت بخش بودن محیط زندگی و کار است و برای دستیابی به این اهداف مواردی چون قابلیت انعطاف، بهره وری، زیبایی و پیشگیری از بروز خطاهای انسانی در طراحی داخلي مورد دقت قرار می‌گیرد به نوعی می‌توان گفت که طراحی فضای داخلی مناسب و وسایل و امکانات مورد استفاده برای راحتی انسان در ساختمان‌ها یکی از اهداف ارگونومی است.

هدف ارگونومی در طراحی داخلی عبارت از بهبود کارکرد فیزیکی و روانی فضاهای داخلی ساختمان ها، هتل ها جهت تسهیل انجام فعالیتهای روزمره در آنها خواهد بود.

 

مواردی که در طراحی داخلی هتلها مورد توجه است عبارتند از:

طراحی و نورپردازی

شرط اصلی و بنیادین نورپردازی در هتل یا رستوران، توجه به سلامت و مفید بودن آن است.

وجود روشنایی بهداشتی در اتاقها و محیط داخلی یا خارج هتل مساله‌ای است که سخت مورد توجه چشم پزشکان و مهندسین و آرشیتکت‌ها قرار گرفته است. زیرا نور عاملی است که بر چشم و دیگر اندام ها تاثیر مستقیم دارد و در نحوه و مقدار فعالیتهای بدن موثر است.

از دیدگاه ارگونومی یک فضای داخلی پیامدهای مهمی دربردارد. چه بسا نورپردازی مناسب یک فضا را خوشامد و چشم‌نواز کند. نورپردازی در کنار ابعاد زیبایی شناختی، بعد عملکردی هم دارد. نور مناسب در طول شب در یک فضای داخلی می تواند حس محدود بودن یا ابهام و هراس را برطرف کند. نور مناسب یک اتاق حتی می تواند چهره آدمی را گرم و صمیمی کند.

به کمک نورپردازی می‌توان یک فضای داخلی را به جزایر نورانی متنوعی تبدیل کرد.

مساله تامین نور هتل، در قسمتهای مختلف آن یکی از مسایل فنی و هنری و درعین حال بسیار حساس و ظریف است که نیاز به تامل و دقت و ظرافت طبع و ذوق و سلیقه دارد. حتی با مسائل روحی و روانی نیز بی ارتباط نیست.

بافت

بافت مشخصه‌ای از یک شی است که با لمس کردن یا دیدن به چشم می‌آید.

بافت می‌تواند نرم یا خشن،کشیده یا بر جسته، زبر یا مخمل و یا ابریشمی باشد.

در طراحی داخلی پوسته ها و سطوح فضایی معمولا بسته به عملکرد هر فضا تغییر می‌کند.

چه بسا طراحی داخلی اتاق‌ها در یک هتل نیازمند سطوحی نرم و منعطف باشد.

رنگ

رنگ در طراحی داخلی احساس آدمی را تحت تاثیر قرار داده، ضمن آنکه رنگ، حس مقیاس را هم موجب می شود. کاربرد رنگ هم، از یک فضای داخلی به فضای دیگر فرق می کند و در کاربرد رنگ، توجه به خصلت‌های روانی آدمیان ضرورت تام دارد.

استفاده از وسایل و تجهیزات ارگونومیک

وسایل و تجهیزات مورد استفاده در هتلها (تخت، مبلمان، میز، صندلی و دیگر وسایل تعبیه شده در حمام و دیگر قسمتها در اتاق و …) باید بر اساس استانداردها و طراحی‌های ارگونومیکی باشد تا استفاده کنندگان از این وسایل دچار مشکلات ارگونومیکی نشود.

امکان دسترسی سریع و راحت به قسمتهای مختلف هتل باید توجه شود در قسمتهای مختلف هتل باید اطلاع رسانی خوبی که توسط نشانگرهای نورانی و تصویری یا اینکه توسط رنگها ونشانه ها وجود داشته باشد که مهمانان در حین اقامت در هتل براحتی بتواند به قسمتهای مختلف هتل دسترسی داشته باشند و دچار سردرگمی نشوند.

در کل می‌توان گفت که دکوراسیون یک فضا، حاصل در کنار هم قرار گرفتن عناصر متعددی است.

هنگامی که در میان آنها رابطه‌ای قابل قبول و مطلوب وجود داشته باشد،منجر به فضایی دلپذیر،زیبا و در نهایت راحت و کارا می‌شود.

به طور کلی می توان گفت در یک فضا عناصر به سه دسته عمده تقسیم می شوند:

۱_عناصری که بیشترین هدف به کار گیری آنها در محیط،کاربردی است. در نتیجه نقش کلیدی و خاصی را در طراحی داخلی فضا ایفا نمی‌کنند.

۲_عناصری که همزمان کاربردی و دکوراسیونی هستند از آنجمله به مبلمان(با توجه به استانداردهای ارگونومیک )،پرده، فرش، بوفه و غیره می توان اشاره کرد.

یعنی به همان میزان که نحوه کاربرد آنها مورد توجه است، شکل و فرم ظاهری، رنگ، راحتی آن طرح و دیگر عناصر بصری آنها نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

۳ _عناصری که بیشتر نقش دکوراسیونی و تزیینی را در فضا بر عهده دارند (به خصوص اگر از تزیینات سنتی و فرهنگی منطقه ای استفاده شود جاذبه زیادی برای مهمانان و گردشگران خواهد داشت. در بررسی انگیزه انتخاب هر یک از این عناصر برای محیط مورد نظر، درمی‌یابیم که اگر چه ممکن است نبود برخی از آنها خللی در فضا ایجاد نکند ولی وجود آنها به طراحی داخلی فضا بسیار کمک می‌کند و در واقع آنها مکمل دکوراسیون دیگر لوازم محیط محسوب می‌شوند و از دیدگاه روانی تاثیر مثبت و اثر بخشی بر روی روان گردشگران خواهد داشت.

 

 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :