ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: معماری  گروه:گوناگون

خانه‌ صخره‌ای در استرالیا

خانه ای با طرحی عجیب در کشور استرالیا

این روزها شکل و نمای کلی خانه‌ها رفته رفته دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است. در این میان ذائقه سیری ناپذیر انسان در آزمودن تجربیات نوین نیز به نوبه‌ی خود وارد عمل شده و طراحی و معماری را به قلمروهای تازه‌ای در این زمینه سوق داده است. خانه‌ی جالب توجهی که در ادامه به تماشا و بررسی آن می‌پردازیم مثالی است واضح در این زمینه، در وهله‌ی اول به نظر می‌رسد که اینجا بهترین نقطه برای درمان افرادی است که مبتلا به ترس از ارتفاع هستند، چرا که این خانه از دیواره‌ی صخره‌ای رو به اقیانوس، آویزان است. اطلاع از چنین حقیقتی ترسناک است، به نظر شما اینطور نیست؟ ولی صرف نظر از پاسخ شما، این شاید همان تجربه‌ای است که بسیاری از ما مایل به آزمودنش هستیم.

 

 

این طرح مفهومی که از سوی "Modscape" ارائه شده، خانه صخره‌ای (Cliff House) نامیده می‌شود، اسمی که کاملاً با حال و هوای آن همخوانی دارد. خانه صخره‌ای دارای پنج طبقه‌ی مجزا بوده و مناسب برای سواحل جنوب شرقی ویکتوریا در کشور استرالیا طراحی شده است. در قسمت فوقانی خانه  یک پارکینگ روباز تعبیه شده، همچنین دارای آسانسوری است که به طبقات مختلف راه دارد.

 

 

هر چند که این طرح هنوز در حد یک ایده‌ی مفهومی باقی مانده، اما از قابلیت‌های فراوانی برخوردار و بهترین گزینه برای گذراندن یک تعطیلات به یادماندنی همراه با دیگر اعضای خانواده است. اگر از استحکام آن اطمینان ندارید باید اضافه کنیم که برعکس تصور شما این خانه به حد کافی محکم و ایمن ساخته شده است. این سازه از یک سری از قطعات پیش ساخته تشکیل شده که  با کمک معماری ماژولار سر هم بندی شده‌اند، همچنین برای اطمینان خاطر بیشتر، کل سازه توسط پایه‌هایی فولادی به تکیه گاه صخره‌ای خود متصل شده است. در کل این خانه انسان را به یاد صدف‌هایی می‌اندازد که خود را به بدنه‌ی کشتی‌ها چسبانده و به آنها متصل می‌شوند.

 

 

این خانه چند تکه، بر اساس یک پلن عمودی طرح ریزی شده به طوری که اتاق‌ها روی هم دیگر قرار گرفته و ثابت شده‌ و در کنار آن به کمک پایه‌های فولادی به صخره‌ی پشتیبان نیز اتصال یافته‌اند. ساکنان از ورودی منزل که در سطح فوقانی صخره قرار گرفته وارد می‌شوند. در این بخش  آسانسور یا راه پله‌ای تعبیه شده که به تمامی طبقات راه خواهد داشت. همچنین به دلیل محدودیت فضا، هر بخش از خانه مثل اتاق خواب، آشپزخانه و اتاق نشیمن در طبقات مختلف و جدا از یکدیگر قرار می‌گیرند.

 

 

در عین حال طراحی داخلی نیز از همین حال و هوا متأثر بوده و سعی بر این است که از حداقل فضا استفاده شود تا منظره‌ی بیرونی و چشم انداز اقیانوس تحت‌الشعاع واقع نشود. پائین‌ترین طبقه خانه به فضای بازی راه دارد که در نوع خود تجربه‌ای قابل توجه را در اختیار ساکنان قرار می‌دهد، گویی که بر فراز آب شناور هستند. این ایوان کوچک دارای یک وان جکوزی و یک آشپرخانه‌ی خارجی است تا حس بهتری را به ساکنان انتقال داده و آنها را در تجمل و شکوه هر چه بیشتر مغروق سازد.

 

 

 

با تمامی این تفاسیر به نظر می‌رسد علی رغم مفهومی بودن این طرح، با نسل جدید خانه‌های ساحلی آشنا می‌شویم که تجربه‌ای کاملا متفاوت را در اختیار انسان قرار می‌دهند.
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :