ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: اطلاعات عمومی  گروه:معماری

طراحی پارکینگ پایدار به سبک آسیای مرکزی در قلب اروپا

طراحی پارکینگ استثنایی Katwolderplein با نمای آجری، کانسپتی متفاوت با مشخصاتی شاخص را از طراحی این پروژه معرفی می کند. فرم و عملکرد بنا با تأثیرپذیری از سفر در جاده ابریشم و معرفی معماری به سبک آسیای مرکزی ساخته شده است. اما خود ساختمان و نمای آجری آن با الهام از کاربری کاروانسراها طراحی شده و ویژگی پناهگاه به عنوان یک اقامتگاه موقت را در ساختمان پارکینگ خودرو نهادینه کرده است.

طراحی نمای پارکینگ مانند رنگ ها و الگوهای شرقی یا آسیای مرکزی می باشد. این الگو در تمام بدنه ساختمان به گردش درآمده و به سمت بالای پارکینگ هدایت شده است. سنگ تراشی مجموعه دارای 5 الگوی متفاوت بوده که در هنگام غروب آفتاب بیشتر قابل مشاهده می باشد. با وجود اینکه این مجموعه با تأثیر از معماری گذشته ساخته و به نسبت دیگر ساختمان های هلند نامتعارف است، اما ویژگی های معماری هایتک در بطن ساختمان مشاهده می شود. سقف پارکینگ به تعبیه 800 پنل خورشیدی اختصاص یافته تا از نور شدید خورشید در شهر زووله مصرف انرژی فسیلی در مجموعه کاهش یابد.

مسیریابی و تعبیه ورودی و خروجی های هوشمند در طراحی داخلی، از انتشار گازهای اگزوز خودروها را محدود کرده و مونواکسید را توسط تهویه های صنعتی به سمت فیلترها ساختمان هدایت می کند. سیستم روشنایی نما و داخل پارکینگ توسط لامپ های LED تامین شده تا مصرف انرژی را کاهش داده و از تولید گرمای زیاد جلوگیری می کند. بهترین ویژگی این پارکینگ، ارائه 28 نقطه شارژ خودرو برای طرفداران ماشین های الکتریکی است. دوستداران طبیعت می توانند در زمان گذر یا اقامت کوتاه مدت در این شهر، علاوه بر پارک خودروهای خود از شارژ رایگان این پارکینگ بهره ببرند

به طور کل این پارکینگ را می توان یک ساختمان دوستدار محیط طبیعی عنوان کرد. اما این گزینه ها اینجا به اتمام نمی رسد. در سراسر پارکینگ گیاهان حلق آویز نزدیک به پنجره های پارکینگ قرار گرفته، و لانه های زیبادی برای خفاش ها و پرستوها در پارکینگ قرار داده شده است. در مجموع این ساختمان با رویکرد جنون واری از ساختمان های پایدار دوستدار طبیعت به اجرا رسیده که مطابق استانداردهای ساخت و ساز هلندی BREEAM هم می باشد. ضوابط تعداد پارکینگ برای ماشین های بنزینی و الکتریکی این مجموعه با توجه به تقسیم بندی فضا نسبت به متراژ 22 هزار متری مساحت مجموعه صورت گرفته است.

 

 

 

 

 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :