ارسال شده توسط:ناهید علی پور بخش: اطلاعات عمومی  گروه:معماری

عید نوروز در خارج از مرزهای ایران

نوروز علاوه بر کشورمان، در بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی از جمله تاجیکستان ، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، افغانستان و بخشی از چین و پاکستان و ترکیه، سوریه، لبنان و عراق و بخشی از کشورهای حوزه بالکان، کم و بیش برگزار می شود. همچنین ایرانیان سراسر جهان نیز، همه ساله آن را جشن می گیرند و گرامی می دارند.
 

جمهوری آذربایجان
یكی از جشن های بزرگ مردم آذربایجان نوروز است. مردم جمهوری آذربایجان به واسطه اعتقادات به آیین و مراسم نوروز برای با شكوه تر انجام شدن این مراسم تدارك ویژه ای می بینند. از جمله آنکه برای اعضای خانه لباس نو و برای بستگانی كه قرار است به دیدارشان بروندو همچنین برای دختران و پسران تازه ازدواج كرده هدیه هایی می خرند. خانم ها، دختران و عروسان به خانه تكانی می پردازند و همه سعی دارند تا با خانه ای تمیز، لباس های جدید و با روحیه ای شاداب وارد سال نو شوند.

در آذربایجان برای سفره عید تداركات به خصوصی وجود دارد. خانواده هایی كه بندرت برنج می خورند برای سفره عید حتما" پلو تهیه می كنند. در برخی از شهرها و روستاها همانند ایران سفره هفت سین می چینند. مراسم عید در آذربایجان از روز سه شنبه ( چهارشنبه سوری ) آغاز می شود. در این روز مردم در حیاط خانه ها یا در محله ها، آتش روشن می كنند و یا با تفنگ ها و گلوله های مخصوص به تیراندازی می پردازند. و همه جا را روشن می سازند. بچه ها مراسم عید نوروز را با شوق بیشتری برگزار می كنند. آنها با تخم مرغ های رنگ كرده با هم مسابقه می دهند و به ترتیب از روی آتش می پرند. از جمله مراسمی است كه اهمیت فراوانی به آن داده می شود، دیدار بزرگان خانواده و خویشان وبستگان و همچنین زیارت قبور و دیدار خانواده های داغدار است.

 

قزاقستان
مردم قزاق عقیده بر این دارند كه تمیز بودن خانه در آغاز سال نو باعث می شود افراد آن خانه دچار بیماری و بدبختی نشوند و به همین علت، آن را هر ساله رعایت می كنند. در شب نوروز دختران روستایی قزاق با آخرین گوشت باقیمانده از گوشت اسب كه سوقیم نام دارد غذایی به نام اویقی آشار همراه با آویز می پزند و از جوان هایی كه دوستشان دارند پذیرایی می كنند . آنان نیز در قبال آن به دختران آینه و شانه و عظر هدیه می كنند. نوروز برای قزاق ها بسیار مقدس بوده و اگر در این روز باران یا برف ببارد آن را به فال نیك گرفته و معتقدند سال خوبی پیش رو خواهند داشت. در عید نوروز مردم لباس نو و سفید به تن می كنند كه نشانه شادمانی است. دید و بازدید اقوام دراین ایام با زدن شانه ها به یكدیگر از آیین و رسوم مردم قزاق در ایام عید نوروز می باشد.

 

تاجیكستان
مردم تاجیكستان در ایام عید نوروز خانه را پاك كرده و به اصطلاح خانه تكانی می كنند، همچنین ظروف خانه را كاملا" شسته و تمیز می كنند تا گردی از سال كهنه باقی نماند. در این سرزمین پختن شیرینی مخصوص و غذاهای متنوع جزء رسم و رسوم این ایام است، همچنین برگزاری مسابقاتی از قبیل، تاب بازی، تخم مرغ بازی، كبك جنگی، خروس جنگی، بزكشی، كشتی محلی نیز در این ایام به شادی آن می افزایدو یكی از غذاهای معروف این ایام باج نام دارد در این غذا كله پاچه گوسفند را با گندم پخته و دیگران را با آن مهمان می كنند.

 

تركمنستان
در كشور تركمنستان طبق رسم قدیم و جدید دوبار در سال جشن گرفته می شود. یكی از این جشن ها با استناد به تقویم میلادی كه به تایید سازمان ملل رسیده، به عنوان جشن بین المللی ( سال نو ) شناخته می شود و دیگری برگزاری عید نوروز به نشانه احیای دوباره آداب و رسوم دیرینه مردم تركمنستان است. در ایام نوروز مسابقات مختلفی در تركمنستان برگزار می شود كه می توان به مسابقات اسب دوانی، كشتی، خروس جنگی، شاخ زنی میش ها، شطرنج بازی، مهره بازی و تاب بازی اشاره کرد. همچنین دید و بازدید در ایام نوروز در میان مردم تركمن از جایگاه و منزلت خاصی برخورداراست.

 

قرقیزستان
عید نوروز در قرقیزستان تنها یك رو، آن هم در روز اول یا دوم فروردین ماه است كه به 29 روز یا 30 روز بودن اسفند بستگی دارد. اگر اسفند 29 روز باشد اول فروردین و اگر 30 روز باشد در روز دوم فروردین برگزار می شود. تا قبل از فروپاشی شوروی سابق این مراسم به دست فراموشی سپرده شده بود ولی پس از فروپاشی دوباره حیات یافت و هر ساله با شكوهتر از سال قبل برگزار می شود. در قرقیزستان در این روز پختن غذاهای معروف قرقیزی مرسوم است كه به صورت رایگان، بین حاضران در جشن توزیع می شود. در قرقیزستان در این روز علاوه بر برگزاری جشن، مسابقاتی از قبیل سواركاری و غیره نیز مرسوم است و به نحو چشمگیری در این روز مسابقات دنبال می شود و جوایز ارزنده ای به نفرات برتر داده می شود.

 


 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :