ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: معماری  گروه:گوناگون

چگونه طراحی بیمارستان تخصصی به کمک کودکان سرطانی می آید؟

طراحی بیمارستان درمانی شاهزاده ماکسیما با تخصص سرطان شناسی و خون کودکان، یک حوزه تخصصی با ساختمانی گسترده می باشد که به منظور مراقبت، تحقیقات علمی و بررسی بیماران سرطانی احداث شده است. این بیمارستان تخصصی با 45 هزار متر مربع، بزرگترین مراکز آنکولوژی کودکان در اروپا محسوب می شود. معماری بیمارستان پرنس ماکسیما به ارائه فضاها و کانسپت هایی خلاصه شده که روند درمان، بهبود و حتی تشخیص بیماران سراطانی را ارتقا دهد تا کیفیت زندگی بیماران و همراهان آنها بالا رود.

معماری بیمارستان به واسطه چشم اندازهای منحصر به فرد و فضاهای شاد کننده خود در داخل و خارج ساختمان، دستیابی به اهداف مدیریت ساختمان برای بهبود بیماران را فراهم کرده است. جریان طبیعی بین داخل، خارج، برای کودکان و عملکرد کارکنان ساختمان وجود دارد. مسیر اصلی که از ساختمان گذاشته به فضایی برای ملاقات کودکان، والدین، پزشکان و محققان هدایت شده است. طراحی هسته پلان بیمارستان ماکسیما مبتنی بر مراقبت و درمان سریع می باشد. دلیل این تمرکز برای تعبیه فضاهای اصلی درمانی در مرکز بیمارستان ارائه سریع خدمات و روند رشد درمانی کودکان بوده است. لذا توجه زیادی به آسایش کودکان و همراهان آنها شده است. کنار اتاق کودکان یک اتاق دیگر با امکانات کامل تعبیه شده تا والدین یا همراهان بیمار از یک فضای مستقل نزدیک به بیماران خود بهره ببرند.

پلان فوق اجازه می دهد تا اعضای خانواده با فرزند خود به صورت طبیعی زندگی کنند، بدون اینکه به روند درمان بیمار در فضای ایزوله خللی وارد شود. بسته به نیازهای والدین اتاق های مجاور با یک درب کشویی شیشه ای جدا شده تا در صورت نیاز بیمار و همراه کنار هم باشند. همچنین یکی دیگر از ویژگی های طراحی اتاق ها این می باشد که هر اتاق به صورت مجزا یک درب ورود و خروج به فضای راهرو دارد

طراحان پروژه توجه ویژه ای به جنبه های مهم ساختمان درمانی مانند: نور، تهویه، دما، مناظر و عملکرد فضا داشته اند تا روند بهبود کودکان را تسهیل دهند. لذا خلق یک محیط آرامش بخش با ویژگی های ارگانیک، فرآیند تجربه روز و شب در چنین محیطی را ارتقا می دهد تا گذر زمان در یک بیمارستان کمتر در ذهن کودکان، همراهان و کارکنان رسوخ کند. تعبیه زمین بازی در یکی از حیاط خلوت های ساختمان جز محدوده های ریکاوری روحی محسوب می شود که نزدیک به کلاس های درس قرار گرفته است. ساختمان بیمارستان شاهزاده ماکسیما کنار بیمارستان کودکان ویلهلمینا واقع شده که این دو ساختمان توسط یک پل شیشه ای به هم متصل شده اند. ترکیب این دو مجموعه به ارائه خدمات بهتر و مدیریت بیماران تخصصی و غیرتخصصی انجامیده است.

طراحی نمای بیمارستان دارای دو متریال متفاوت در دو ضلع مختلف از ساختمان می باشد. نمای مرزهای بیرونی ساختمان از کامپوزیت و آلومینیوم رنگی تشکیل شده و نمای فضاهای داخل به سمت مهدکودک و حیاط بازی از ترمو وود پوشیده شده است.

 

 

 

 

 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :