ارسال شده توسط:ناهید علی پور بخش: اطلاعات عمومی  گروه:معماری

گرانترین و زیباترین هتل های ایرانی

گرانترین و زیباترین هتل های ایرانی

۲۱۵هزار و ۴۱۹ تخت، همه‌ی ظرفیت‌ اقامتی هتل‌های یک تا پنج ستاره، هتل‌آپارتمان‌ها و مهمان‌پذیرهای کشور بدون شمارش متل‌ها و پانسیون‌ها است، البته این آماری است که در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وجود دارد و اندکی هم با آمار جامعه‌ی هتلداران ایران در تناقض است.

 جامعه‌ی هتلداران ایران، آمار یک‌هزار و ۸۷ هتل در سراسر کشور را با در نظر گرفتن هتل‌های مناطق آزاد ثبت کرده، در حالی‌ که در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آمار یک‌هزار و ۲۵ هتل از یک تا پنج ستاره موجود است. البته به گفته‌ی کارشناسان این سازمان، این آمارها کامل نیست، چون مدت‌ها است از استان‌ها خواسته‌اند آخرین آمار و اطلاعات مربوط به امکانات اقامتی خود را تحویل دهند؛ ولی ظاهرا برخی در این‌باره کوتاهی کرده‌اند.

نداشتن آمار دقیق از تعداد واحدهای اقامتی، به تفکیک تراکم جمعیتی و ظرفیت‌ در هر استان و همچنین در اختیار قرار نگرفتن آن‌ها در میان آژانس‌داران و مجریان تورها، گاهی باعث می‌شود کمبود ظرفیت احساس شود، اتفاقی که اکنون بین آژانس‌دارهای ایرانی رخ داده است و رییس هیأت مدیره‌ی جامعه‌ی هتلداران هم آن را یک نگرانی بی‌مورد می‌داند، چون معتقد است: در بسیاری از مناطق که از چشم گردشگران دور مانده، هتل‌های مناسبی وجود دارد که کسی از آن‌ها سراغی نمی‌گیرد و آن‌ها هم در حال خاک خوردن هستند.

از طرفی با این مسأله مواجهیم که آژانس‌های گردشگری در این فصل که زمان آمدن گردشگران خارجی است با کمبود هتل‌های چهار و پنج ستاره در شهرهایی مانند اصفهان و تهران روبه‌رو شده‌اند.

اگرچه مسوولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگران بارها اعلام کرده‌اند، به آمار و اطلاعات مربوط به هتل‌های کشور می‌توان از طریق سایت این سازمان http://ichto.ir دسترسی داشت؛ اما این اطلاعات چندان هم کامل و به‌روز نیست، مخصوصا این‌که جای قیمت‌ هتل‌ها هم خالی است. این موضوع دقیقا برخلاف اظهارات قبلی مسوولان این سازمان برای شفاف‌سازی در اطلاع‌رسانی مربوط به خدمات گردشگری است.

اما براساس آن آمار و اطلاعاتی که در سازمان ثبت شده، در حال حاضر یک‌هزار و ۲۵ هتل یک تا پنج ستاره با ۴۳هزار و ۸۵۳ اتاق و ۱۰۶هزار و ۹۹۴ تخت، ۵۲۵ هتل‌آپارتمان با ۱۰هزار و ۲۲۵ اتاق و ۲۹هزار و ۲۵ تخت و یک‌هزار و ۵۰۰ مهمان‌پذیر با دوهزار و ۸۰۱ اتاق و ۷۹هزار و ۴۰۰ تخت موجود است.

از این میان، هتل‌های دو ستاره با ۳۵۴ واحد، بیشترین تعداد تراکم و واحد ساختمانی را به خود اختصاص داده‌اند؛ اما هتل‌های سه ستاره با این‌که ۲۲۱ واحد هستند با ۱۱هزار و ۸۵۳ اتاق و ۳۰هزار و ۸۴۴ تخت، بیشترین ظرفیت اقامتی را در کشور دارند. اکنون ۱۰هزار و ۶۵۶ اتاق با ۲۵هزار و ۸۲۳ تخت نیز در گروه هتل‌های دو ستاره خدمات می‌دهند.

هتل‌های یک ستاره نیز که از نظر جمعیتی، به ترتیب بعد از هتل‌های سه و دو ستاره قرار دارند، ۳۴۸ واحد با هشت‌هزار و ۹۸ اتاق و ۲۱هزار و ۱۰۳ تخت هستند.

اما هتل‌های پنج ستاره که بیشترین کاربری را در گردشگری خارجی ایران دارند، کم‌ترین واحدها را به خود اختصاص داده‌اند، ۲۳ هتل در سراسر کشور با چهارهزار و ۷۵۶ اتاق و ۱۰هزار و ۲۰۶ تخت. البته در آمار جامعه‌ی هتلداران به‌دلیل لحاظ شدن هتل‌های مناطق آزاد، تعداد هتل‌های پنج ستاره در سراسر کشور ۲۷ واحد ثبت شده است.

تعداد هتل‌های چهار ستاره نیز ۸۱ واحد است که فقط دو واحد کمتر از آمار جامعه‌ی هتلداران است. این هتل‌ها که بعد از پنج ستاره‌ها، بیشتر مورد استفاده‌ی گردشگران خارجی قرار می‌گیرند، با هفت‌هزار و ۴۹۹ اتاق و ۱۷ هزار و ۷۳۵ تخت، مشغول خدمت‌رسانی هستند.

قیمت این واحدهای اقامتی در آن گروهی که استانداردسازی شده‌، یعنی تعدادی حدود ۱۰۰ هتل، با تعرفه‌ای آزاد و معمولا براساس میزان عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، برای همین است که گاهی با تفاوت قیمت در هتل‌های هم‌درجه مواجه می‌شویم، هرچند سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و جامعه‌ی هتلداران اعلام کرده‌اند روی قیمت‌ها نظارت دارند؛ اما قیمت‌ هتل‌ها در زمان اوج سفر، حرف دیگری را می‌زند.

با آن‌که براساس اعلام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قیمت هتل‌ها از سال گذشته افزایش نیافته و طبق آخرین بخشنامه که زمستان سال ۹۱ صادر شد، هتل‌ها فقط مجاز بودند ۲۵ درصد به قیمت خود اضافه کنند؛ اما اقامت در هتل هم‌چنان جزو خدمات گران به‌شمار می‌آید و در حال حاضر نرخ آن با شرایط اقتصادی قشر عظیمی از جامعه ناهمگون است. این موضوعی است که مسوولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز به آن اذعان کرده‌اند، حتی محمدعلی نجفی - رییس سازمان - هم در برنامه‌ای تلویزیونی در این‌باره صحبت کرد و دلیل این گرانی را وجود برخی محدودیت‌ها برای خدمات‌رسانی و صرفا فروش «تخت برای خواب» در هتل‌ها دانست.

گرانی هتل‌های کشور باعث شده است همین ۲۱۵هزار و ۴۱۹ تخت که رقمی چندان قابل توجه به‌شمار نمی‌آید، آن هم برای کشوری که آمارهای میلیونی از سفرهای داخلی و خارجی‌اش می‌دهد و چشم‌اندازی برای جذب ۲۰میلیون گردشگر خارجی دارد، در بیشتر فصل‌های سال گاه تا ۵۰ درصد هم خالی بماند.

گران ترین هتل های ایران

همه جای دنیا گران ترین هتل های شان را معرفی می کنند تا پولدارهای دنیا را به سمت خودشان بکشانند اما در ایران اینگونه نیست. اگر زمانی شایعه شود که فلان هتل یا رستوران گرانترین است و یا حتی فلان شخصیت پولدارترین است این تصور ممکن است تا دهه ها باقی بماند حتی اگر خیلی زود مثال نقضش پیدا شود.

بنابراین سال ها تصور می شد که هتل عباسی اصفهان گرانترین هتل ایران است، در صورتی که با یک پرس و جوی ساده از قیمت چند هتل برای مان مشخص شد که اینطور نیست. در این گزارش سری زده ایم به گران ترین هتل هایی که در حال حاضر در ایران مسافر می پذیرند.

استانداردسازی و ستاره های هتل ها در کشور ما با آنچه از ستاره های هتل های بین المللی انتظار می رود، متفاوت است. قاعدتا قیمت هتل های ایران در مقایسه با گران ترین هتل های جهان نیز ناچیز است حتی اگر در داخل کشور گران ترین باشند.

هتل های پنج ستاره در دنیا نسبت به خدمات و امکاناتی که به مسافران می دهند، درجه بندی می شوند. زیربنا، امکانات ورزشی و تفریحی، امکانات داخل اتاق ها، تعداد رستوران های موجود درآنها با تنوع غذایی زیاد، نوع خدمات دهی کارکنان و آموزش آنان دربرخورد با مشتری ها و خیلی از عوامل دیگر تعداد ستاره های هتل ها را در سطح بین المللی تعیین می کند اما در ایران درجه بندی هتل ها و اعطای ستاره ها وضعیت دیگری دارد.

شاید به همین دلیل است که هنوز استانداردسازی هتل های کشور به پایان نرسیده. در ایران آنچه بیش از خدمات باعث ارتقای ستاره ها می شود، معماری و تزئینات داخلی و نمای بیرونی آنهاست اما در این نوشتار شما را با شش هتل گرانقیمت ایران آشنا می کنیم.

قیمت هتل های پنج ستاره در ایران بسیار به هم نزدیک است و به همین دلیل انتخاب ۱۰ هتل گرانقیمت کار بسیار دشواری است اما آنچه مسلم است این شش هتل در مقایسه با دیگر هتل های کشور کمی گرانتر هستند. قیمت اتاق این هتل ها مربوط به شهریور امسال است.

هتل اسپیناس تهران

 

هتل اسپیناس تهران پس از سوددهی هتل اسپیناس آستارا در مساحتی به وسعت ۳۰۰۰ متر مربع وزیربنای ۲۷ هزار متر در بلوار کشاورز تهران ساخته شد. مراحل ساخت این هتل ۲۷ ماه به طول انجامید و برای ساخت آن ۵۶ میلیارد تومان هزینه تا سرانجام در اسفنده ۱۳۸۸ افتتاح شد.

مالک: علی اصغر امیری
تعداد اتاق ها: ۲۲۴ اتاق

نرخ اتاق های این هتل به شرح زیر است:

اتاق دو تخته: ۳۲۱ هزار تومان
سوئیت جونیور: ۳۷۳ هزار تومان
سوئیت لاکچری: ۹۳۴ هزار تومان
سوئیت پرزیدنت: یک میلیون و ۲۹۳ هزار تومان

همچنین به این نرخ ها پنج درصد هم مالیات بر ارزش افزوده اضافه می شود.

هتل استقلال تهران

 

هتل استقلال تهران بزرگترین هتل پنج ستاره ایران در شمال تهران است. نام این هتل در گذشته هتل رویال هیلتون بود. این هتل در تاریخ ۸ آذر ۱۳۴۱ در زمینی به مساحت ۷۰ هزار متر مربع بنا شد. این هتل از دو برج ساختمان شرقی و ساختمان غربی تشکیل شده که در ابتدا و در بدو تاسیس ساختمان غربی (با زیربنای ۱۷۱۰۰ متر مربع) و بعد از آن هم ساختمان شرقی (با زیربنای ۱۳۵۰۰ متر مربع) ساخته شد. این هتل ۱۵ طبقه و ۹۵۹ تخت دارد.

در زمانی که ساخته شد مسافران به راحتی میتوانستند دورنمای سلسله جبال البرز را ببینند ولی امروزه با توجه به ساخت و سازهای بسیاری که حتی در دامنه کوه هم صورت گرفته این کار کمی سخت است.

مالک: بنیاد مستضعفان و جانبازان
تعداد اتاق ها: ۵۵۰ اتاق

نرخ اتاق های این هتل به شرح زیر است:

اتاق دو تخته غربی: ۲۸۰ هزار تومان
سوئیت معمولی غربی: ۳۳۴ هزار تومان
سوئیت بزرگ غربی: ۹۷۰ هزار تومان
اتاق دو تخته شرقی: ۳۵۱ هزار تومان
سوئیت معمولی شرقی: ۴۴۱ هزار تومان
سوئیت بزرگ شرقی: یک میلیون و ۲۷۸ هزار تومان

هتل داریوش کیش

 

هتل بزرگ داریوش هتلی ۵ ستاره با الهام از تخت جمشید و به صورت نمادین بیانگر افتخار و عزت ایران باستان در دوران هخامنشیان در جزیره کیش با سرمایه ای معادل ۱۲۵ میلیون دلار در زمینی به مساحت ۱۲۱ هزار و ۳۳۰ متر ساخته شد. این هتل ۵۰۰ تخت دارد و از امکاناتی مانند سالن بیلیارد، پینگ پونگ، ماساژورهای تایلندی، قایق سواری و کلاسیک شو برخوردار است و ساکنان آن می توانند از تخفیف ۵۰ درصدی باغ پرندگان و پارک دلفین ها نیز استفاده کنند.

مالک: حسین ثابت
تعداد اتاق ها: ۱۶۸ اتاق
نرخ اتاق های این هتل به شرح زیر است:
اتاق دو نفره رو به باغ: ۲۶۵ هزار تومان
اتاق دو نفره روبه دریا (ساحلی): ۳۳۵ هزار تومان
سوئیت دو نفره آتوسا: ۲۸۵ هزار تومان
سوئیت چهار نفره رویال: ۶۹۰ هزار تومان

هتل عباسی اصفهان

 

هتل عباسی اصفهان در حقیقت قدیمی ترین هتل ایران است. البته نه به این معنا که ساختمان آن از زمان صفویان تاکنون به عنوان هتل مورد استفاده قرار می گرفته است. این مجموعه به دستور شاه سلطان حسین صفوی ساخته شد که آن را به مادرش پیشکش کرد.

از این رو، مدرسه و کاروانسرای مادر شاه نامیده شد. در سال ۱۳۳۶ به پیشنهاد آندره گدار، معمار و باستانشناس فرانسوی و طراح و سازنده موزه ملی ایران، شرکت سهامی بیمه ایران تصمیم گرفت با توجه به موازین اداره عتیقه جات وقت در این عمارت صفوی مهمانسرایی برپا کند و در سال ۱۳۴۴ مهمانسرا به بهره برداری رسید.

مالک: شرکت سهامی بیمه ایران
تعداد اتاق ها: ۱۸۶ اتاق

نرخ اتاق های این هتل به شرح زیر است:

اتاق دو تخته رو به خیابان: ۲۱۲ هزار تومان
اتاق دو تخته رو به باغ معمولی: ۲۷۳ هزار تومان
اتاق دو تخته رو به باغ لوکس: ۳۴۳ هزار تومان
سوئیت دو نفره معمولی: ۳۴۳ هزار تومان
اتاق دو نفره قاجار: ۴۴۴ هزار تومان
سوئیت چهار نفره صفوی: ۶۴۶هزار تومان

هتل صخره ای کندوان

 

هتل صخره ای لاله کندوان جزو استثنایی ترین هتل های جهان به شمار می رود چرا که سومین هتل صخره ای در دنیاست. روستای تاریخی کندوان در ۲۲ کیلومتری شهر اسکو در ۶۲ کیلومتری شهر تبریز قرار دارد.

این هتل دارای ۴۰ کرانه (اتاق) است که فاز اول آن در سال ۱۳۸۷ و فاز دوم آن در تیر ماه امسال به بهره برداری رسید و از ۴۰ کرانه آن ۱۶ کرانه قابل استفاده شد. قدمت روستای کندوان که هتل کندوان نیز با الهام از خانه های روستایی و به همان شیوه سنتی ساخته شده به اعتقاد برخی به قرن هفتم هجری و به اعتقاد برخی دیگر به قبل از اسلام می رسد. بلندی تپه های مخروطی و هرمی این خانه ها گاه تا ۶۰ متر می رسد که همانند کندوهای عسل در دل کوه حفر شده اند.

مالک: شرکت توسعه گردشگری ایران

تعداد کرانه ها: ۱۶ کرانه

نرخ اتاق های این هتل به شرح زیر است:

اتاق دو تخته معمولی: ۱۶۲ هزار تومان
اتاق دوتخته جکوزی دار: ۲۰۳ هزار تومان
سوئیت چهار تخته جکوزی دار: ۲۹۷ هزار تومان
سوئیت رویال: ۳۲۲ هزار تومان

هتل ملک التجار یزد

 

به گفته ابراهیم پورفرج، رئیس جامعه تورگردانان ایران، یزد تنها شهری است که در آن مشکل کمبود هتل وجود ندارد و آن هم به این دلیل است که بسیاری از خانه های قدیمی این شهر در بافت سنتی به هتل تبدیل شده اند. از بین تمام هتل های سنتی یزد، چندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه هتل ملک التجار یزد گرانترین هتل یزد است.

عمارت ملک التجار متعلق به خانواده مادری علی اصغر خان شیرازی، تاجر یزدی است که از طریق جاده ابریشم تریاک به چین و از آنجا ظروف چینی، ابریشم، ادویه و نوعی فرش چینی به ایران، خشکبار به مسقط (عمان) و از آنجا پارچه به ایران می آورده است. به همین دلیل در زمان قاجار، ناصرالدین شاه به او عنوان ملک التجار را داد. این عمارت ۱۳ سال پیش به عنوان هتل به بهره برداری رسید.

مالک: محمد حسین محتاج الله
تعداد اتاق ها: ۲۳ اتاق
نرخ اتاق های این هتل به شرح زیر است:

اتاق یک تخته: ۸۳ هزار تومان
اتاق دو تخته: ۱۲۸ هزار تومان
اتاق ویژه که تا پنج نفر ظرفیت دارد: ۴۰۰ هزار تومان
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :