ارسال شده توسط:ناهید علی پور بخش: اطلاعات عمومی  گروه:معماری

ساخت عمارت Guangzhou Circle برگرفته از طرح سنتی فنگ شویی در چین

ساخت عمارت Guangzhou Circle برگرفته از طرح سنتی فنگ شویی در چین
عمارت Guangzhou Circle به مساحت 85000 متر مربع در منطقه Guangzhou شهر Guangdong چین با معماری شرکت مهندسی Joseph di Pasquale architect ساخته شد، و مراحل ساخت آن در 16 دسامبر سال گذشته به پایان رسید. این ساختمان به منظور دفتر مرکزی شرکت Guang Dong HongDa XingYe Group و بعلاوه محل برگزاری بورس پلاستیک GDPE Guangdong طراحی شده است. بورس پلاستیک GDPE Guangdong، بزرگترین بورس برای تولید مواد اولیه پلاستیک به ارزش 40 میلیارد یورو در سال می باشد.طراحی حرفه ای این بنا توسط معمار ایتالیایی آقای Joseph di Pasquale و اجرای آن توسط شخصی میلانی انجام شده است و نامزد برنده جایزه مسابقه بین المللی معماری در سال 2009 بوده است. این ساختمان در 33 طبقه با مساحت 85000 مترمربع و ارتفاع 138 متر می باشد، و برای این پروژه 50 میلیون یورو سرمایه گذاری جهانی شده است. به گفته طراحان، حفره ای که در وسط این ساختمان ایجاد شده است در جهان منحصر بفرد بوده و قطر آن در حدود 50 متر می باشد.چنین مفهوم معماری در نظر دارد تا ساختمان تاریخی را طراحی نماید که به سرعت و با استفاده از یک ساختار بسته و مرکزی به جای آسمان خراش های کلیشه ای غرب به عنوان ساختمان برجسته چینی مطرح شود.

مفهوم این معماری با حجمی نمادین از دیسک های جدید و طرح سنتی فنگ شویی الهام گرفته است. به طور خاص، دو دیسک از یشم (دیسک بی)، به عنوان نماد سلطنتی چین باستان است که در حدود 2000 سال پیش در این منطقه حکومت می کردند. انعکاس این ساختمان در آب رودخانه دقیقا همان تصویر (یک دیسک دوتایی از یشم) را ایجاد می کند. همچنین این شکل معادل با عدد 8 است و در نهایت نمادی است که در فرهنگ چینی ارزش بسیاری دارد.اما همچنین این ساختمان یک اشاره واضح به موضوع مورد علاقه رنسانس ایتالیا با عنوان " quadratura del cerchio (تطبیق دایره)" دارد. در حقیقت این نمای خارجی گرد، نگه دارنده و پشتیبان گروه طبقاتی است که به دنبال تطبیق محیطی کامل از نماها به منظور ایجاد فضاهای داخلی راست گوشه و قابل سکونت به حالت تعلیق می باشند.این 33 طبقه برای ایجاد دو ردیف بلوک گروه بندی شده اند که از کنار ساختمان هویدا می باشند و به تدریج به صورت کنسول هایی تا 25 متر رو به جلو پیش می روند. فضای اصلی این ساختمان و نیز قلب این مجموعه، سالن بورس می باشد که در پایین حفره مرکزی ساختمان جای گرفته است.

در ابتدا محاسبات سازه ای اولیه انجام و سپس در گالری باد دانشگاه پلی تکنیک میلان محاسبه و آزمایش شد و در نهایت توسط دانشگاه مرکز فناوری چین جنوبی SCUT در گوانگجو تایید گردید.

 

 

 

 

 

 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :