ارسال شده توسط:تحریریه Kgroup بخش: معماری  گروه:گوناگون

اریکسون گلوب،استادیوم کروی

اریکسون گلوب یکی از ساختمان های باشکوه سوئد است که در منطقه Johanneshov استکهلم قرار دارد. اریکسون گلوب در حال حاضر بزرگترین ساختمان کروی در جهان می باشد که ساخت آن دو و نیم سال طول کشیده است.

شکل ظاهری اریکسون گلوب، همچون یک توپ سفید بزرگ است. قطر آن ۱۱۰ متر و ارتفاع داخلی آن ۸۵ متر است. حجم ساختمان نیز ۶۰۵۰۰۰ متر مکعب بوده و گنجایش آن برای نمایش ها و کنسرت ها ۱۶۰۰۰ نفر است.

این بنا نمادی از خورشید در منظومه شمسی سوئد است که بزرگترین مدل از منظومه شمسی در جهان به شمار می آید.

اریکسون گلوب در درجه اول برای هاکی روی یخ مورد استفاده قرار می گیرد. این ساختمان در سال ۱۹۸۹ افتتاح شد و از سال ۲۰۰۵، ۱۳۸۵۰ نفر را برای بازی های هاکی روی یخ در خود جای داد.

از جمله برنامه های مهمی که در ساختمان اریکسون گلوب اجرا شده اند عبارتند از کنسرت های مدونا، بریتنی اسپیرز، راکست، آبا، پاواروتی، فرانک سیناترا، بروس اسپرینگزتین، فیل کالینز، دایانا روس، یو تو، راد استوارت، پینک فلوید، بک استریت بویز، اسپایس گرلز، باب دیلان، بازدید پاپ ژان پل دوم، بازدید دالایی لاما، جشن پنجاهمین سالروز احداث سازمان ملل متحد، کنسرت های ام تی وی و مسابقه بزرگ موسیقی اروپا.

در تاریخ ۲۶ ماه مه ۲۰۰۹، یک کلبه آلومینیومی کوچک به مساحت ۱۲ متر مربع، در بالای ساختمان اریکسون گلوب جای گرفت. هدف هنرمند از کار مزبور، این بود که دو نماد مهم را برای سوئد به نمایش بگذارد: تکنولوژی بالای ساختمان گلوب و کلبه قرمز سنتی، ساده و کوچک با گوشه های سفید. این کلبه با کمی فاصله از بالای ساختمان قرار گرفته است. این هنرمند امیدوار است که در نهایت بتواند چنین کلبه ای را در کره ماه نیز جایگذاری کند. این کلبه تا اکتبر سال ۲۰۰۹ در بالای ساختمان اریکسون گلوب باقی ماند.

اسکای ویو موجود در این ساختمان، یک آسانسور شیب دار بیرونی است که مسافران خود را تا بالای ساختمان حمل می کند. این اسکای ویو دارای دو قطار کروی است که هر کدام می توانند ۱۶ مسافر جا به جا کنند؛ مسافرانی که می خواهند در مسیرهای موازی در قسمت خارجی از سمت جنوب ساختمان گلوب سفر کنند.

اسکای ویو در ماه فوریه ۲۰۱۰ افتتاح شد و ۱۶۰۰۰۰ نفر را در اولین سال راه اندازی خود، حمل کرد. این اسکای ویو یک چشم انداز بدون مانع و زیبایی از استکهلم فراهم می کند که در طول تابستان و تعطیلات آخر هفته تمام تورهای آن آماده فروش می باشند.

 

 

 

 

 

 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :