ارسال شده توسط:ناهید علی پور بخش: اطلاعات عمومی  گروه:معماری

مرکز فرهنگي حیدر علی اف

مرکز فرهنگی حیدر علی اف یک مجموعه فرهنگی در باکو، آذربایجان است.اين مرکز فرهنگي که توسط معمار معروف بریتانیایی-عراقی ، زاها حديد طراحي شده است مجموعه اي از يک سالن کنفرانس ، يک موزه ، يک کتابخانه و پارکي به مساحت 9 هکتار مي باشد.طراحي سفيد رنگ و منحني شکل اين بنا ، آن را به يکي از زيبا ترين و عين حال مدرن ترين بنا هاي حال حاظر جهان مبدل نموده است.

 

مرکز فرهنگی حیدر علی اف ساختمانی به مساحت 101,801.0 مترمربع در باکو، آذربایجان است  که به خاطر معماری متمایز و روان، و حالت منحنی شکل اش و به دور از  زاویه های تیز ، معروف می باشد. زاها حدید پس از یک مسابقه در سال 2007 به عنوان معمار طراح مرکز حیدر علی اف منصوب شد. این مرکز که به عنوان ساختمان اولیه برای برنامه های فرهنگی  کشور طراحی شده ، به نوعی بیان کننده  احساسات فرهنگ آذری است .

تمامی توابع این مرکز، همراه با ورودی ها، به صورت چین هایی  در یک سطح  متوالی نمایان شده اند. این ساختمان در سال 2013 در دو فستیوال معماری جهان و فستیوال دوسالانه داخلی (Biennial Inside Festival) نامزد دریافت جایزه شد. مرکز حیدر علی اف  به طور رسمی در10 می  2012 افتتاح شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :