ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: معماری  گروه:گوناگون

مرکز تجاری جهانی تایوان و کانسپت گیاه بامبو

طراحی مرکز تجاری جهانی تایوان، یک برج 165 متری می باشد که در شهر تایچونگ واقع شده، و به واسطه ارتباط غیرمستقیم خود با خانه اپرا و سالن نمایش شهر به یکی از شاخص ترین فضاهای معماری شهر تبدیل خواهد شد. ساختمان نمادین مرکز تجاری جهانی با تاثیرپذیری ازگیاه بامبو و بهره گیری از کانسپت آن، به فضایی بدل گشته که شهر و فرمت شهرسازی تایوان با آن تعریف می شود.

مفهوم طراحی مرکز تجاری رابطه مستقیمی با محبوبیت گیاه بامبو در تایوان دارد. بامبو نماد رشد و شکوفایی در فرهنگ بسیار از کشورهای آسیای شرقی بوده، و تایوان هم از ای ن قائده مستثنی نیست. به غیر از ویژگی های بصری ارگانیک، غنی سازی خط آسمانه شهر، و ارتقاء کیفیت بصری شهر از دیگر ویژگی های این ساختمان محسوب می شود. طراحی نمای گرانشی به همراه سایبان های افقی، یک سیر حرکتی موج دار را بر روی پوسته شیشه ای ساختمان ایجاد نموده، و بیش از پیش بر روی فرم قوس دار ساختمان تاکید داشته اند

شکل  بیضوی ساختمان اجازه می دهد تا حداکثر نور به داخل نفوذ کند. با این وجود، چرخش 45 درجه ای پنل های شیشه ای یک ترفرند ساده طراحی برای شکست نور مستقیم می باشند. شیشه های سکوریت هم عمل دیگری برای کاهش شدت نور در طول روز می باشند تا واحد های تجاری از  تشعشع شدید رنج نبرند. تعبیه بافت گیاهی سبز از گیاهان بومی در نمای شرق، غرب و بام ساختمان، به بهره وری انرژی و افزایش کیفیت اقلیمی ساختمان  کمک می کند. بالکن ها در تمام طبقات  شرق، غرب و بام ساختمان تعبیه شده اند تا تجربه ای دلپذیر از فضای باز را در کنار واحدهای تجاری بسته ارائه دهند.

طراحی داخلی با  تاثیرپذیری از نقوش سنتی در خطاطی تایوانی است. در این مورد از سایه های مختلف و رنگ های مشابه در خلق ترکیبات دوار سقف، نورپردازی و دیوارها استفاده شده است. انعکاس مات بین خطوط منحنی سقف و دیوار، یک بیان احساسی است که در عین بی طرفی و آرامش به تصویر کشیده شده است. دو طبقه زیر لابی با کاربری بانک، رستوارن های زنجیره ای و واحد های تجاری تمرکز داشته است. طبقات بالا فقط به واحدهای اداری اختصاص داشته، و لژ رفاهی-تجاری را با هدایت به طبقات پایین ساختمان، تا محدوده فعالیت های مختلف از یکدیگر تفکیک شوند.

 

 

 

 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :