ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: معماری  گروه:گوناگون

موزه‌ی تاریخ طبیعی دانمارک در محاصره‌ی باغی سرسبز

موزه تاریخ طبیعی در کپنهاگ

موزه در اصل مکانی است برای نمایش و حراست از گنجینه‌‌ی تمدن‌ها، جایی که آثار باستانی، ارزشمند و صنعتی به معرض دید عموم گذاشته می‌شود. پس در اصل می‌توان گفت موزه ویترینی است برای نمایش داشته‌های بشر در طول اعصار. برای آشنایی با تاریخ بشر و این سیاره، شاید جایی بهتر از موزه در دسترس عموم نیست. در ادامه به موزه‌ای با طراحی نوین سری خواهیم زد. با ما همراه باشید.

برای جلب توجه مردم به سمت این اسناد و آثار گرانقدر و به ویژه در زمانی که طراحی در هر عرصه‌ای به عنصری مهم و تأثیر گذار بدل شده، لازم است بنای موزه‌ها هم از جذابیت و گیرایی هر چه بیشتری برخوردار باشند. این همان رخدادی است که قرار است برای بنای موزه‌ای در شهر کپنهاگ دانمارک رخ دهد.

 

غول‌های عرصه طراحی، کنگو کوما (Kengo Kuma)، معمار و طراح برجسته ژاپنی و همکاران، طراح و معمار دانمارکی اریک مولر و گروه معماری "JAJA"، گرد هم جمع شده‌اند تا موزه‌ی تاریخ طبیعی کپنهاگ را به پارکی شهری با اهداف آموزشی تبدیل کنند. موزه‌ی تاریخ طبیعی در اصل در  ژانویه سال 2004 تأسیس شد و شامل موزه‌ی جانور شناسی، زمین شناسی، گیاه شناسی، کتابخانه‌ی مرکزی و همچنین باغ‌های گیاه‌شناسی است. در طرحی که برای بازسازی آن ارائه شده شاهد آن هستیم که فضای داخلی موزه در همراهی با چشم انداز زیبای باغ گیاه شناسی،  به بخشی فرو رفته در زمین تبدیل شده که سقف سرسبز آن برای راه پیمایی ایده‌آل است. فضایی که به بازدیدکنندگان خوش آمد گفته و از آنها دعوت می‌کند تا دمی آسوده و از زیبایی‌های باغی که در اطراف‌شان گسترده شده، لذت ببرند.

 

 

 

 

موزه‌ی تاریخ طبیعی دانمارک یکی از بزرگ‌ترین مجموعه آثار و اسناد مربوط به تاریخ طبیعی این سیاره را در خود جای داده است. در جهت بالا بردن سطح دسترسی عموم مردم به این مجموعه‌ی ارزشمند، معماران تصمیم دارند فضای موزه را با چشم انداز زیبای باغ یکی کنند، به طوری که این مجموعه‌ی جالب توجه حتی از بیرون موزه نیز قابل مشاهده باشد. این منظره‌ی جدید که رو به اسکلت‌های غول آسا و دیگر شگفتی‌های تاریخ این سیاره باز می‌شود، به عمد و به نحوی ارائه خواهد شد که کنجکاوی افراد را تحریک و آنها را وا دارد به موزه وارد شده و این آثار را از نزدیک مورد بازدید قرار دهند.

 

 

 

 

این فضا که از نور طبیعی لبریز است، تجربه‌ی گشت و گذار در موزه و در باغی زیبا را به صورت توام با یکدیگر ارائه داده است. در اصل در این موزه شاهد بنیان نهاده شدن محیطی خواهیم بود که در آن فضای شهری، گیاهی و نمایشگاهی با یکدیگر تلفیق شده‌اند. پس در مجموع می‌توان گفت این موزه به داخل طبیعت آمده، جایی که در اصل سفر تاریخ طبیعی ما نیز از همان جا آغاز شده است.
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :